Zajímavé články s tématem volný čas

V kolika letech pořídit dítěti první mobil?

Když se člověk naučil používat oheň, odnaučil se byt potmě. Rádio nás odnaučilo být potichu. A mobily být sami. Ale co naše děti? Určitě nechceme, aby byly sami, ale zároveň se v jejich rukou může mobilní telefon stát spíše hrozbou. Má mít dítě mobil? V jakém věku? A jak mu vysvětlit všechna rizika?

přečíst článek »

Dítě a internet – příležitost nebo hrozba

Většina rodičů si uvědomuje, že dětem na internetu hrozí nebezpečí. Ne vždy však volí ten nejlepší způsob, jak děti na síti ochránit. Používají nekvalitní ochranný software, snaží se (mnohdy neúčinně) blokovat různé stránky a někdy dokonce čtou dětem poštu. To nejenže zabere obrovské množství času, ale zároveň mnohdy děti mají nad rodiči ve virtuálním světě převahu. Pokud chtějí, dokážou snadno ochranné valy obejít. Řešení je přitom mnohem snazší – vysvětlujte místo zakazování a důvěřujte namísto šmírování.

přečíst článek »

Děti a nebezpečné hračky

Hračkářství plná nesčetných druhů hraček pro malé a větší děti nám dávají možnost vybrat si. Někdy je však obtížné nakupovat z takto nepřeberného množství věcí, které nás obklopuje na každém rohu.
Dětem chceme koupit to nejlepší – to znamená co možná nejbezpečnější hračku, která neublíží a pobaví. V obchodech se ale můžeme setkat s lecčíms. Jak byste se měli při nákupu hraček rozhodovat, aby dětem nehrozilo nebezpečí?

přečíst článek »

Jak děti zapojit do domácích prací

Děti jsou nezbedné a čím jsou starší, tím jsou vzpurnější. Někdy je opravdu umění přimět je k nějaké smysluplné činnosti. Buď tráví celé dny u počítače nebo se poflakují s partou kamarádů v okolí. Někdy se zase bojíme, jestli nejsou až příliš uzavřené a jestli by snad nebylo lepší, kdyby víc chodily do společnosti. Ať tak nebo tak, pomoc v domácnosti je vzpruží, o tom není pochyb. Jak je ale šetrně zapojit do domácího koloběhu?

přečíst článek »

Jak zabavit dítě, když je nemocné

Studené počasí na podzim a v zimě s sebou přináší nejrůznější nachlazení a chřipky, a tak si zamarodí kdekdo. Děti však nemoci snášejí hůře než dospělí. Po prvních dnech, kdy bývá tělo ještě oslabené, nastává zlepšení a děcka se začnou nudit. V takové situaci musíte jako rodiče zakročit a zabavit je tak, aby se v klidu doléčily. Jak toho ale docílit?

přečíst článek »

Simpsonovi mohou naučit vaše dítě vážit si přátelství i toleranci

Děti animované seriály milují. Jsou pro ně snadno srozumitelné a zároveň zábavné. Zároveň bývají barevné, takže se na ně snadno kouká. Sledování animovaných seriálů však nemusí být pro vaše dítě ztrátou času a načím, od čeho byste ho měli odrazovat a tahat pryč, naopak. Děti se mohou ze seriálů mnohému naučit, hodně věcí pochopit a třeba právě Simpsonovi mohou děti zároveň připravit na mnohá nebezpečí, se kterými se v životě setkají. Potřebují ale vaši pomoc.

přečíst článek »

Vezměte děti do zoo, potěšíte je a ještě se něco naučí

kangaroo and girls
Děti milují zoo. Je to místo, kde nejen vidí spoustu zajímavých zvířat, ale zároveň si mohou užívat spoustu zábavných atrakcí. Zoo však může být i místem, kde se vaše ratolest dozví spoustu zajímavých věcí o zvířatech a přírodě vůbec. K tomu je to procházka, skoro jako v parku. Je tu dětský koutek a zároveň pravděpodobně vyškemrají zmrzlinu nebo hranolky s kečupem.

přečíst článek »

Děti a hudba aneb jak zužitkovat jejich zálibu v muzice

Hudba je lék a zábava. Jako teenageři mnozí z nás také snili o slibné hudební kariéře, ale nakonec jsme zůstali jen jako věrní posluchači a kritikové. Minulé časy už nevrátíte, ale jako rodiče máte stále šanci změnit situaci svých dětí – pošlete svou ratolest do hudební školy, poskytněte dětem hudební útočiště v garáži nebo kůlně a k Vánocům kupujte lístky na koncerty oblíbených kapel. A uvidíte, co se stane!

přečíst článek »

Jakou muziku by mělo poslouchat vaše dítě

Hudba má na život člověka mimořádný vliv. Dokáže vylepšit náladu a pobavit, může ale rozvíjet i lidské schopnosti, pomáhá rozšiřovat slovní zásobu a utváří rytmické cítění. A pro děti je ještě důležitější. Pomáhá jim seznámit se se světem, kde žijí, posiluje jejich vztah k mateřskému jazyku.

přečíst článek »

Vyhněte se otázce „už tam budem”, aneb jak zabavit děti na dlouhé cestě…

vyhněte se otázce už tam budem
Cestování autem s dětmi může být skutečně nervy drásající zážitek. Zvláště malé děti se v autě nudí, cesta je pro ně dlouhá a nezajímavá a proto často začnou zlobit. Existuje však mnoho jednoduchých aktivit, které mohou vaše ěti při cestování dělat a tím zpříjemnit cestu sobě i vám. Cestování je pro děti náročné. Sedět dlouhé hodiny na jednom sedadle je namáhavé, v autě není možné si hrát a pohled z okénka také po chvíli začne nudit. I to nejhodnější dítě začne na zadním sedadle auta zlobit. Je to úplně přirozené, protože například pětileté dítě udrží pozornost maximálně čtvrt hodiny.

přečíst článek »

Jak děti odtrhnout od počítače

Možná se vám nadpis může zdát trochu tvrdý, ale realita je taková, že mnohé děti dnes tráví na počítači prakticky celý svůj volný čas. Ne, nebudeme na vás naléhat, abyste své ratolesti násilně odtrhávali od počítačových radovánek. Spíše se pokusíme najít způsob, jak je rozumně odlákat od stolu ven nebo zkrátka jen k jiným aktivitám. Nejde o to, aby počítač vymazaly ze svého života (což je nejen nemožné, ale v takto extrémní formě i škodlivé), ale aby také ocenily či nalezly i jiné zájmové doplňkové činnosti.

přečíst článek »