Jak zabavit dítě, když je nemocné

sick child

photo by Auntie P on Flickr

Dětské divadlo

Když se dítěti udělá lépe, už nemusí zůstávat v posteli, jen potřebuje zkrátit dlouhou chvíli doma. Jak zařídit, aby se neukousalo nudou? Odpověď vás možná překvapí, ale řešením jsou dětská divadla. V dnešní době se dítěti jen pustí DVD s pohádkou a tím to končí.

To je ovšem málo. Vaše ratolest spíše ocení, pokud se jí budete věnovat naplno. Za pár let si nevzpomene, jak se marod dívalo samo na pohádky v televizi, ale spíše si rádo zavzpomíná na společně prožité chvíle s vámi.

Kupte domů divadelní set loutek a scén, dejte průchod své fantazii, představte dítěti novou pohádku. Díky pozorování se brzy naučí pohádky hrát a vyprávět samo a získá lepší řečnické schopnosti. Hlavně divadlem zabijete spoustu času a dítě může celou hru sledovat z postele nebo pohovky, zůstane tedy v klidu.

Stolní hry a jiné

Po dvou až třech dnech nemoci se děti začnou cítit dobře a touží vyvíjet nějakou aktivitu. Nasměrujte je na společenské hry, které nevyžadují příliš velký výdej energie. Pexesa, karty, domino nebo Člověče, nezlob se patří mezi poklidné stolní hry, které si lze dohromady zahrát, aniž by se nemocný musel nějak zvlášť namáhat. Pokud bude dítě hra bavit, čas mu uteče jako voda a ani si neuvědomí, že sedí v teplé posteli a pomalu se uzdravuje. A když začne ztrácet pozornost, nechte jej párkrát nenápadně vyhrát – možná ho to povzbudí k dalším hrám.

Nechte dítě malovat

Malování je ideální způsob, jak dítě v klidu zabavit, aniž byste se museli zapojovat. Máte chuť si chvíli číst noviny, ale váš marod vám nechce dát pokoj? Na určitou dobu se vám jistě podaří dítě zabavit s hrstkou pastelek a papírů na malování. Pro jistotu však ještě nakupte omalovánky – některé děti považují vybarvování za zábavnější činnost. Vzhledem k tomu, že je dítě stále nemocné, tak dříve nebo později si malováním unaví oči a půjde spát. Díky tomu si budete moci odpočinout déle.

Dětské časopisy

Ve stáncích najdete mnoho časopisů pro děti. Často se v nich objevují různé hádanky nebo křížovky na vyplňování. Vaše dítě si z nich může i vystřihovat. Své dceři nebo synovi můžete navrhnout, aby si z vystřihovaných obrázků utvořilo tematický sešit plný zvířátek nebo oblíbených postaviček. Vystřihování a nalepování obrázků je kreativní činnost, která zabere malému dítěti spoustu času a přinese mu radost, protože sešítek bude jeho malým výtvorem.

Zapojte maroda do lehké domácí práce

Je-li vaše dítě skutečně hyperaktivní a výše uvedené tipy, jak jej zabavit, nepomáhají, musíte na to od lesa. Jsou Vánoce a pečete cukroví nebo jenom potřebujete oloupat pár brambor? Ať je to cokoliv jednoduššího, hodí se do toho zapojit i dítě, pokud mu už skutečně odeznívá chřipka nebo nachlazení. Přece jen je to poměrně akční činnost a alespoň si vybije zdánlivě přebytečnou energii. Pomocí v kuchyni získá užitečné zkušenosti a nudit se rozhodně nebude. Možná se zprvu na pomáhání moc tvářit nebude, ale pokud nechtěl nezbeda poslouchat a nevydržel ani u pohádek, alespoň se naučí něco nového a zkrátí si dlouhou chvíli. Nakonec třeba pomoc s cukrovím si děti většinou zamilují!