Simpsonovi mohou naučit vaše dítě vážit si přátelství i toleranci

Chcete, aby bylo pro vaše dítě sledování kreslených seriálů více, než jen zábavou? Aby se jejich pomocí učilo chápat svět? Je to možné. Jenom musíte umět s vašim dítětem mluvit o tom, co vidí. Naučit se vysvětlovat a obrnit se trochou trpělivosti. A zároveň možná i odvahy – někdy totiž narazíte na kulturní narážku, které nebudete rozumět. Možná pro vás bude těžké o některých tématech mluvit, některé dětské otázky vás možná vyvedou z míry. Na druhou stranu budete mít mnohem lepší kontrolu nad tím, co přesně vaše dítě vnímá a jak celý seriál pochopí.

Animované seriály (a právě Simpsonovi obzvlášť) často mají velice poučný podtext. S ironií sobě vlastní kritizují svět kolem nás. Proč se koukají na Simpsonovy rády děti? Protože jsou zábavní, barevní a odehrávají se v nich nečekaná dobrodružství. Proč mají stejný seriál rádi dospělí? Protože doslova přetéká narážkami na politiku, kulturu nebo současnou společnost.

A protože je prostě chytrý.

Podívejte se na následující epizodu Simpsonových:

Na první pohled jednoduchý příběh o tom, jak chudák ještě k větší bídě přišel plný dvojsmyslů. Co se z něj může přiučit vaše dítě? Víc než si myslíte.

První věc, která z této epizody Simpsonových vyplývá, zní: neopouštějte přátele kvůli penězům. Proč se Homerovu týmu přestalo dařit? Protože vyměnili Otta za neschopného pana Burnse. Můžete si s dětmi popovídat o důležitosti přátelství a vysvětlit jim, že ani sebevětší množství peněz nemůže nahradit přátele.

Pravděpodobně více vaše dítě zaujme doprovodný příběh o Bartovi a školních uniformách. Pokud máte doma školáka, vsaďte se, že tato část bude patřit mezi jeho nejoblíbenější. Pokud máte menší dítě, můžete si spolu ve volném čase vyrobit stejné batikované tričko, jako mají žáci springfieldské základní, když se začne rozpouštět barva na uniformách.

Pokud chcete, aby se váš syn nebo dcera opravdu ze Simpsonových něco přiučili, pusťte jim tento díl:

 

Denne množstvo skvelých videí na VideoTube.sk

Tento díl vám skvěle pomůže, pokud chcete, aby z vašeho potomka vyrostl tolerantní člověk. Umožní vám popovídat si o odlišnostech u lidí kolem vás. A být tolerantní bude v budoucnu potřeba víc než kdykoli předtím. Vaše děti se budou ve školní třídě setkávat s dětmi z jiných kultur, z jiného kontinentu, vyznávajícími jiná náboženství. Nebo spíš vyznávající nějaká náboženství, což je v naší klasicky ateistické společnosti poměrně dost nezvyklé.

A co je na výchovném sledování seriálů to nejlepší? Že i pro vás to bude zábava. Získáte tak navíc u dětí mnoho cenných bodů. Rozhodně víc, než když je jen budete napomínat, že tráví celé dny u televize a měli by se raději učit.