Vezměte děti do zoo, potěšíte je a ještě se něco naučí

Zásadní otázky zní: Měly by děti vůbec chodit do zoologické zahrady? Je to pro děti to správné místo, kde by měly trávit čas? A nehrozí jim tam nějaké nebezpečí?

Mnozí lidé tvrdí, že zoo pro děti není dobrým místem. Děti prý učí zkreslenému pohledu na přírodu, když vidí tvory ze všech koutů země na pár metrech čtverečných. Zároveň prý jde o neetické vykořisťování jiných tvorů a týrání zvířat. „Představte si, že jste tučňák,“ namítají mnozí ochránci zvířat, „a najednou vás chytnou a odvezou na druhou stranu zeměkoule. Držet tučňáky v tom vedru v Tróji je stejné, jako by vás někdo držel svlečené na Antarktidě.

Spousta odpůrců zoologických zahrad také tvrdí, že je nepřirozená situace, kdy děti sice vědí, jak vypadá surikata, ale netuší, jakou barvu má kráva. „Pro děti by bylo mnohem přirozenější,“ říkají, „kdyby dítě mohlo jet na týden do školy v přírodě a zvíře si osahat, než trávit víkendy v zoo, a koukat na želvy přes sklo.“

Obecně se ale má za to, že i přes tyto argumenty je návštěva v zoo pro děti přínosným zážitkem. Nejen, že uvidí krásné tvory, o kterých pravděpodobně ještě nikdy ani neslyšely, ale zároveň se mnohou dozvědět mnoho zajímavých faktů ze života exotické fauny.

A nejde jenom o biologii. V zoologické zahradě velmi pravděpodobně narazíte vždy na mapu místa, z nejž konkrétní zvíře pochází. Můžete díky tomu velmi konkrétně dětem ukazovat rozdíly mezi jednotlivými kraji, takže se přiučí i v zeměpise. A když vše ještě doplníte doma přírodopisným filmem nebo společným prohlížením zeměpisného atlasu, rozhodně tak v dětech podpoříte zájem o daleké země i jejich zvířecí obyvatele. A konec konců, možná i lidské.

Zbytečně opomíjená zvířata? Mluvící papoušci!

V zoo se vše točí kolem slonů, opic a tygra, ale jsou tu i další a moc zábavná zvířata, na která se zapomíná. Exotičtí papušci! Právě ti umí být velice zábavní. Většina zoo má nějakého toho mluvícího papouška, který vás pozdraví, nebo vás poprosí o něco k snědku.

Adopce zvířat v zoo

Možná narazíte na to, že dítě bude chtít být na zvířátka v zoo hodné. Možná je bude chtít hladit nebo krmit, což je často nebezpečné. Částečně ho možná uspokojí dětský koutek, kde bývají k volně přístupné kozy nebo třeba morčata, se kterými si děti mohou hrát. Někdy je tu i část připomínající starodávný český statek – takže i odpůrci zoo z úvodu článku si v takovém případě přijdou na své.

Chce-li ale dítě ještě intenzivnější spojení s nějakým zvířátkem, co mu darovat k narozeninám nebo svátku adopci tohoto zvířete? U drobnějších druhů se nejedná o příliš nákladnou položku – a dítě se bude moci pochlubit tím, že má například adoptovaného exotického papouška. Můžete se na něj chodit pravidelně dívat, v dítěti tak podpoříte zájem o nezištnou pomoc okolí a zájem o to, co se kolem něj děje.

Zajímavá fakta, která můžete dětem v zoo říkat:

  • Žirafa má stejně kostí v krku jako ty
  • Žirafa je sice nejvyšší savec na této planetě, její dlouhý krk však tvoří úplně stejný počet kostí, jako ten lidský, nebo třeba myší. Všichni savci totiž mají sedm krčních obratlů.
  • Velbloud dokáže přejít poušť. Tento koráb pouště dokáže urazit neuvěřitelnou vzdálenost 40 km denně bez kapky vody. Není to však tak, že by si vodu nabral do nějaké „nádrže“. K získávání energie používá tuk, který má uložený v hrbu.