Děti a hudba aneb jak zužitkovat jejich zálibu v muzice

Proč je muzika tak důležitá?

Ať už se zeptáte kohokoliv, dospělých nebo dětí, tak zjistíte, že každý má na hudbu nějaký názor. A to proto, že hudba prostě k životu patří. Zvlášť na děti má blahodárný vliv hned z několika důvodů:

  • Poslechem hudby v cizím jazyce si děti významně rozšiřují slovní zásobu. Většina současné hudby je v angličtině, a tak se dají nová slova báječně zužitkovat a to nejen ve škole, ale i v reálných situacích. Je skvělé, pokud se vaše dítě zajímá o texty a případně si vyhledává jejich přesné znění na internetu.
  • Hudba baví a podněcuje k vlastní iniciativě. Třeba se rozhodne váš syn založit kapelu. Muzika rozvíjí kreativní myšlení, začíná to vymýšlením textů a melodií.
  • Hrou na kytaru, ale i na jiné nástroje (třeba klávesy) si dítě rozvíjí nervovou a svalovou koordinaci. Skládání hudby přispívá ke zdravému vývoji mladého studenta jak po fyzické, tak i po psychické stránce.

Když si dítě založí kapelu..

Mít kapelu s přáteli je mezi teenagery prestižní záležitostí. Výlučně chlapecká hudební skupina má většinou ohromný úspěch u holek. A tak není sebemenší důvod, proč byste neměli svému dítěti poskytnout trochu prostoru na hraní. Garáž, kůlna, dílna nebo sklep – kdekoliv, kde se může teenagerovská kapela realizovat a zároveň nebude rušit okolí. K narozeninám nebo k Vánocům pořiďte synovi/dceři zvukovou aparaturu nebo elektrickou kytaru a máte zaručeno, že v tu chvíli se stanete nejlepšími rodiči na světě.

Chcete-li mít kontrolu nad tím, jestli se ve „zkušebně“ nepopíjí až příliš často alkohol nebo jestli se nedějí jiné nepravosti, tak zařiďte, aby děti hrály někde poblíž domova. Nedohlížejte přehnaně, dejte svým dětem větší svobodu, jednou se vám za to odvděčí – čím více byste toho zakazovali, tím spíše by měl potomek chuť zákazy porušovat. Přísná výchova ve skutečnosti nepřináší žádné ovoce.

Hra na hudební nástroj – má to smysl?

Hudební cítění nemusí mít každé dítě, přesto se na tom dá zapracovat. Za předpokladu, že dcera nebo syn jeví zájem o hru na hudební nástroj, i když nemá přímo perfektní hudební sluch, ji/ho můžete bez obav poslat do hudební školy. Hudební cítění se nedá naučit, ale v zásadě je to hodně subjektivní věc – každý máme hranici někde jinde. Nezáleží na tom, jak hodnotí naši hudbu ostatní, ale spíše jestli to baví nás samotné. To samé platí u dětí.

Všestranná kytara

Pokud vaše dítě nestojí o vážnou hudbu, hodí se pro něj kytara, nejlépe elektrická. Co se týče poměru a kvality, tak klasická kytara je ve srovnání s ostatními nástroji cenově dostupnější. Její výhodou je všestranné využití. Dá se uplatnit v širokém spektru hudebních žánrů, a tak si každý přijde na své (rock, metal, jazz..). Nehledě na to, že při hře si vaše dítě ještě může zazpívat s ostatními, protože kytary se mimo jiné hodí na nejrůznější skupinové akce. Pamatujte však, že kytara má své věkové omezení – do 10 let věku ještě dítě není zralé na hru na tak velký nástroj. Eventuálně je v takto mladém věku vhodná flétna nebo klávesy.

Koncerty a hudební festivaly

Muzika patří mezi skupinové aktivity. Dává dohromady lidi, kteří by se normálně nesetkali. Skvělou příležitostí, jak se potkat s vrstevníky s podobným hudebním vkusem jsou koncerty a hudební festivaly. Dopřejte svému teenagerovi hudební vyžití na akcích většího rázu – rozšíří si pole známých a hlavně získá nezapomenutelné hudební zážitky. Tak už víte, co koupit svému dítěti k narozeninám?