Nedopusťte, aby z vašeho dítěte vyrostl rasista

racism

photo by maHidoodi on Flickr

Člověk se rodí jako tolerantní osobnost. Od počátku očekává, že lidé na sebe budou navzájem hodní, budou si pomáhat a že život bude v podstatě velká legrace. S postupujícím věkem tato očekávání musí logicky ztratit, nikdy by se však tato deziluze neměla stát důvodem k nenávisti v jakékoli podobě.

Tolerance bude třeba

Být netolerantní k jiným rasám je totiž nejen nepřijatelné pro ostatní, ale komplikuje to život i rasistovi samotnému. Česko se stává stále národnostně pestřejší zemí a je proto velká pravděpodobnost, že vaše ratolest bude chodit do školy spolu s dítětem s vietnamskými, romskými nebo třeba polskými rodiči. A rozhodně nechcete, aby vaše dítě mělo problémy ve škole, protože šikanuje spolužáka cizí národnosti.

Jak tedy vychovat z vašeho potomka tolerantního člověka?

  1. Buďte dobrým příklademI zde platí, že dobrý příklad je nejlepší učební metodou. Těžko bude vaše dítě sršet tolerancí, když kolem sebe uslyší rasistické výroky. Je také poměrně důležité, aby se již odmala setkávalo s nejrůznějšími lidmi. Jste-li ve velkém městě, je-li to možné, zapište syna nebo dceru do školky pro děti cizinců. Nejen, že si zvykne mluvit s nejrůznějšími lidmi, naučí se naprosto přirozeně i cizí jazyk.
  2. Nedělejte rasistické poznámky Dnes jsem si dala v té nové čínské restauraci kuře s voňavými houbami.“- „A víš jistě, že to bylo kuře?“ I tak hloupý vtípek, jako je tento, může vašemu drobečkovi uškodit. Váš potomek vás totiž poslouchá. A to i když se bavíte s přáteli. A věřte, že se učí rychleji, než si myslíte.
  3. Mluvte o odlišnostiNečekejte, až vaše dítě přijde na to, že jsou někteří lidé jiní, samo. Odmala vysvětlujte potomkovi, že lidé jsou různí, všichni však mají stejnou cenu. V tomto vám může pomoci televize. Obrazovky se jenom hemží lidmi se snad všemi existujícími barvami pleti. A nebojte se vysvětlovat i „tváří v tvář.“ Naprostá většina příslušníků jiných ras stokrát raději uslyší, že rozumně dítěti vysvětlíte, proč je daný člověk „jiný,“ než když začnete blufovat a vyhýbat se odpovědi.
  4. Sledujte, s kým si vaše dítě hrajeTo poslední slovo při formování postojů stejně vždy nakonec bude mít kolektiv, se kterým dítě komunikuje. Hraje si vaše dítě ve skupině, která k sobě určité děti nepustí? Zeptejte se ho, proč tomu tak je. A pokud je to nějaký důvod typu „protože má divné oči,“ snažte se mu vysvětlit, že každý člověk, pokud je hodný, má stejnou cenu bez ohledu na vzhled.
  5. Objevujte nové kultury spolu s dítětem Nic není lepší, než když se dítě s cizími kulturami sžije. Nikomu dnes nepřijde divné, když jí dítě hamburger (z USA) nebo hranolky (z Belgie), zvykáme si na turecký kebab a časem pro nás s největší pravděpodobností stejně přirozené jíst třeba sushi. Předběhněte vývoj a poznávejte odlišné kultury s dítětem už teď. Nejen že bude tolerantní, ale ještě navíc i vy můžete prožít neočekávaná dobrodružství.