Klíčový je věkový rozdíl
Rozdíl věku mezi sourozenci má rozhodující vliv na to, jaký vztah spolu od počátku budou mít. Pokud se rozdíl pohybuje okolo dvou až tří let, tak jsou pro sebe rovnocennými partnery. Kvůli tomu ale může docházet k více konfliktům. Význam hádání tkví v tom, že se děti snaží prosadit a najít si své místo mezi sobě rovnými. Tomu se naučí jen ve vztahu ke svému sourozenci, nikoliv od svých rodičů. Na druhou stranu věkově blízcí sourozenci mají podobné zájmy, takže existuje reálná šance, že jejich vztahy se časem zlepší. Zvládnout ve vztahu k sourozenci žárlivost i rivalitu vyžaduje trpělivost.
Výhody i nevýhody většího věkového rozdílu
Významnější rozdíl čtyř a více let vytváří u sourozenců specifické role. Starší se stylizuje do role rodiče a ochranáře a mladší do role vzdorujícího. Co to znamená? Je přirozené, že výrazně starší sourozenec má potřebu se postarat o zranitelnějšího člena rodiny. Někdy má dokonce tendenci řídit a stavět mu limity. Mezi sourozenci s větším věkovým rozdílem nebude nikdy zcela rovnocenný vztah jako u těch, kteří jsou od sebe jen dva roky. Výhodou však je, že výrazně starší sourozenec může předávat své zkušenosti mladšímu a naučit ho spoustu užitečných věcí.
Jsou jedináčci v nevýhodě?
Do jisté míry ano. Je dokázané, že v rodinách s dvěma a více dětmi jsou sourozenci ve vývoji sociálních dovedností rychlejší, dokonce lépe rozumí psychice jiných lidí. Dokáží se vcítit do jiného člověka mnohem snáz, a to v dřívějším věku než jedináčci. Dítě pocházející z početnější rodiny má obvykle vyšší sociální inteligenci, ačkoliv to nemusí vždy být pravidlem, je to samozřejmě také otázka celkové výchovy. Jedináčci si nemusejí zoufat. Kvalitní a láskyplnou výchovou lze u nich dosáhnout stejného výsledku. Rodiče si musejí jen dávat pozor, aby svého jedináčka příliš nerozmazlovali.
Žárlivost od kolébky
Vyskytuje se napříč všemi vztahy a ani ten sourozenecký jí nebude ušetřen. Období žárlivosti přichází na staršího sourozence již v době, kdy ještě miminko nepřišlo na svět. Vše se točí kolem nového potomka a najednou už přestává být středem pozornosti první dítě. V předškolním věku děti procházejí obdobím egoismu. Pokud se vše netočí kolem nich, dávají to náležitě najevo. Právě tehdy většinou přichází na svět nový člen rodiny a první potomek to nese velice těžce. Co s tím?
Zapojujte svou ratolest do všemožných příprav týkajících se nového miminka. Například s ním probírejte, jaké jméno by se mu pro novou sestřičku nebo bratříčka líbilo, nebo si popovídejte o tom, jak budete jezdit společně s kočárkem na procházky, kam dáte miminku postýlku a postupně jej tak připravte na nového člena rodiny. Pochopí pak, že miminko nečekáte jenom vy, ale celá rodina.
A co pozdější rivalita?
Není snadné vypořádat se s žárlivostí i v pozdějším věku. Děti už jsou dost rozumné na to, než aby se nechaly manipulovat, takže je můžete pouze částečně nasměrovat k pozitivnějšímu přístupu. Sice bychom měli s každým dítětem zacházet individuálně, ale na druhou stranu nesmí taková výchova sklouzávat k nadržování.
Pokud starší sourozenec směl být venku ve svých patnácti letech do jedenácti hodin, nebylo by spravedlivé, abyste nyní mladšímu dítěti v patnácti to samé nedovolili nebo naopak mu posunuli večerku až na půlnoc. Buďte fér ke všem svým dětem, zmírníte tak mezi nimi napětí.