Vyhněte se otázce „už tam budem“, aneb jak zabavit děti na dlouhé cestě…

child in nautilus

photo by gracobaby on Flickr

Pokud tedy chcete dítěti cestu maximálně „rozporcovat.“ Naplánujte ji například tak, abyste zastavovali v pravidelných intervalech (cca hodinových) a pokud možno na alespoň trochu zajímavých místech. Můžete potom dětem ukazovat zajímavosti nebo památky, které míjíte. Totéž platí, i pokud vám nevadí cestu si prodloužit a jet mimo dálnice. Pro dítě bude cesta mnohem zajímavější, pokud mu řeknete, co se stalo na kterém kopci, a že ta řeka, kterou jste právě přejeli, teče až do moře.
Pokud jedete po dálnici, myslete na to, jak monotónní zážitek to pro dítě je. Před cestou si proto připravte papírovou mapu, na které budete dítěti ukazovat, kam jste už dojeli, a kolik cesty vám ještě zbývá. Starší děti mohou cestu do mapy zakreslovat sami, například podle silničních ukazatelů. Zásadní je se během cesty dítěti věnovat. Zvláště malé děti nechápou význam cestování a je pro ně zbytečnou komplikací. Pokud jim ji ještě navíc znepříjemňujete pokyny jako „Mlč a neruš,“ budedítě o to frustrovanější.

Využívejte okolí

Je také skvělé, pokud dítě přimějete věnovat se okolí. K tomuto účelu výborně poslouží různé hry s kolemjedoucími auty. Například nechtě dítě, aby si vybralo nějakou barvu, vy si vyberte svoji a závoďte, kdo z vás napočítá více takto barevných vozů.
Děti v USA při dlouhých cestách rády hrají hru založenou na sledování SPZ. Každý americký stát má svůj specifický design poznávacích značek, a děti si mohou do mapy zakreslovat státy, ze kterých auta potkaly. V našich podmínkách lze tuto hru aplikovat například na kraje. Skvěle na zabavení malých neposedů poslouží i nejrůznější „povídací“ hry. Určitě si sami pamatujete na různé slovní fotbaly nebo hry Hádej, koho si myslím. Děti tento typ her milují a cesta bude snáze ubíhat i vám.

Základ je správná strava

Je také důležité myslet na stravu dětí během cesty. Může ovlivnit chování dětí více, než si myslíte. Vhodná strava pro děti by měla rovnoměrně dodávat energii, takže vaše dítě bude vyrovnané a uvolněné. Takovou stravu představuje například ovoce nebo celozrnné pečivo. Naprosto nevhodné jsou naopak sladkosti, které tělu dodají obrovské množství energie, ale pouze na krátkou dobu. U dětí tak roste neposednost, střídaná s pocitem hladu, únavy a podráždění.

Jak upravit cestu tak, aby děti nenudila

  • Rozdělte trasu na kratší úseky, kde budete dělat krátké přestávky
  • Připravte si celou řadu krátkých aktivit, které mohou děti střídat
  • Dávejte dětem vhodnou stravu