Dítě a internet – příležitost nebo hrozba

internet

photo by flash.pro on Flickr

Pohyb na síti je stejný, jako v dopravním provozu. Když se provádí dobře, šetří čas, je bezpečný a dokáže zpříjemnit život. A tak jako je při přecházení křižovatky nezbytné znát pravidla silničního provozu, musíte na síti vědět, co dělat a nedělat. Než tedy pustíte svou ratolest do online světa, mělo by znát minimálně těchto deset pokynů:

  • Nikdy nevíš, kdo se skrývá na druhé straně monitoru. Pro dítě je internet svět plný kamarádů, kteří si s ním chtějí povídat. Je však nezbytně nutné, aby váš potomek slepě nedůvěřoval každému, kdo s ním chce mluvit. A zároveň aby o sobě nezveřejňoval důvěrné informace, jako je adresa nebo telefonní číslo.
  • Neposílej nikomu, koho osobně neznáš, svou fotografii. Internet je ráj pro pedofily. Lze zde nalézt spoustu dětí, které jsou vám ochotné poslat fotografii z narozenin, nebo které se pochlubí obrázky, na kterých si hrají na pláži. Vysvětlete vašemu potomkovi, že nikdo nemá právo koukat se na jeho obrázky.
  • Hesla jsou tajná, nesmí je znát nikdo jiný. Řekněme si to otevřeně, málokteré dítě udrží tajemství. A udržet takovou informaci, jako je heslo do emailové schránky, to chce už pořádný kousek sebekontroly. Často proto zdůrazňujte, že nikdo heslo vědět nesmí. Ani bratr, ani kamarád a ani vy.
  • Neslušnost je ošklivá. Vašemu dítěti se může stát, že mu přijde vulgární, neslušná nebo eroticky zabarvená zpráva. Připravte ho na to. Je to sice nepříjemné téma, ale vyplatí se. Nepoučené dítě podobný mail překvapí a nepochybně zaujme. Vás má proto, abyste mu předem vysvětlily, že takové věci se nedělají a ani se na ně neodpovídá.
  • Nescházej se s nikým z internetu. Popravdě, může se stát, že se váš syn nebo dcera na internetu potká s dítětem z protějšího domu a mohou spolu jít na hřiště. I v takových situacích by ale váš potomek měl říci, kam jde a že se jedná o schůzku s člověkem z internetu.
  • Šokující věci jsou špatné. Internetová síť s sebou přinesla spoustu nástrah. A přiznejme si, že mnohdy lákavých nástrah. Je však potřeba, aby vaše ratolest pochopila, že šokující obsah není dobrý. V ideálním světě by se váš syn nebo dcera s podobnými „blízkými setkáními“ měli svěřit a vy jim je vysvětlit. V reálném světě postačí, když budou vědět, že z „podivných“ stránek mají co nejrychleji utéct.
  • Když někam nesmíš, tak tam nechoď. Lhát na internetu je neuvěřitelně snadné. Za šestnáctiletou Andreou se ukrývá padesátiletý Boris, místo sexy šatů v e-shopu přijde domů kus oprané bavlny a z dvanáctiletého chlapce se jedním kliknutím stane dospělý. Vysvětlete jim, že tyto věkové hranice nejsou proto, aby je šikanovaly, ale aby je ochránily.
  • Když ti přijde podivný mail z neznámé adresy, neotevírej ho. Počítačové viry se často šíří spamy. Nedovolte vašemu potomkovi, aby jejich šíření napomáhal. Když přijde cizojazyčný email z neznámé adresy a s podivným předmětem, vyhoď ho, mělo by znít vaše poučení. A hlavně nikdy neotevírej přílohu.
  • Na internetu často není pravda. Tuto radu využije váš potomek i ve škole. Pokud něčemu nerozumíte, podíváte se na internet. A občas narazíte na opravdu překvapivé informace. Abraham Lincoln měl ve svém klobouku kouzelnou moc, laserová operace očí může způsobit ohluchnutí, nebo že Nicolas Sarkozy je nevlastním bratrem vůdce Hizballáhu. Na internet může psát každý a kvalita informací tomu odpovídá. Vy to víte, ale vaše dítě možná ne.
  • Na internetu nemusíš nic – kromě dodržování výše uvedených pravidel. Nelíbí se ti nějaká stránka? Nechoď tam. Nebaví tě s někým psát – nedělej to. Prostě a jednoduše – i na internetu musíš myslet