Pečujeme o pokožku dítěte

pleť

photo by TiJaJo on Flickr

Právě dětská kosmetika se nyní stává tématem pro všechny maminky. Pleť novorozence je v jeho nejútlejším věku velmi jemná a choulostivá, a tak si zaslouží vaši pozornost. Inspirujte se na následujících řádcích, jak se postarat o pokožku vašeho miminka tak, aby zůstala zdravá a dokonale hebká co nejdéle.

Proč je pokožka novorozence choulostivější?

Nejlépe si na tuto otázku zodpovíme, když porovnáme dětské tělíčko s dospělým tělem. Součástí pokožky dospělého je tuková tkáň, a tak na rozdíl od dětské kůže není tolik tenká. Povrch kůže dospělého navíc pokrývá vrstva odumřelých buněk, jedná se o tzv. šupinky. Jedním z důvodů, proč je dětská pokožka jemná, je právě fakt, že miminko tzv. „šupinky“ postrádá. Co z toho vyplývá? Tenká, hebká kůže malého človíčka propouští mnohem snáze látky, se kterými přijde do styku. Takové UV záření a alergeny představují pro dítě pohromu. Problémem může být i časté vysušování.

Čemu byste se rozhodně měli vyhnout

  • Chemické látky by měly být tabu. A tak určitě nakupujte jen tu kosmetiku, která je přímo testována pro dětskou pokožku, parfémované dětské ubrousky či mýdla raději zahoďte.
  • Do věku šesti měsíců nepoužívejte na maličkém ani opalovací krémy – riziko alergenů nepodceňujte ani na vteřinu. S opalovacím krémem pro batole a kojence vám poradí lékárník.
  • Zbystřete zrak, jestliže ve výčtu látek v krému uvedených na obalu uvidíte tenzidy (často příliš vysušují pokožku), emulgátory (narušují ochranný film kůže) a konzervační látky. Poraďte se předem ohledně těchto látek s lékařem, pokud budete mít pochybnosti.

Jak by správná péče o pokožku měla vypadat

Z  pohledu na křehké tělo dítěte se dá odhadnout, že si bude žádat opravdu kvalitní kosmetiku. Pravidelné a nejlépe denní ošetřování kůže působí nejen jako prevence před opruzeninami nebo zarudnutím. Abyste se vyhnuli nepříjemnostem, vyměňujte pleny často a důkladně dítě očisťujte textilními ubrousky. Na závěr používejte krémy proti opruzeninám, jakmile přebalujete.

Ani výběr plen nepodceňujte – levnější pleny s igelitem mnoho dětí moc dobře nesnáší a zapařuje se pod nimi. Stejně tak i některé značky plen nevyhovují každému dítěti, protože u nich vyvolávají například ekzémy.

Oděvy vybírejte jen z přírodních materiálů

Přírodní materiály nedráždí kůži a dobře sají pot, dávejte jim tedy přednost před těmi syntetickými. Až budete dětem prát, nezapomeňte použít prací prášek speciálně určený pro miminka. Po vyprání dobře oděv propláchněte, aby na něm neutkvěly zbytky prášku, které by mohly snadno dětskou pokožku rozdráždit.

Žehlete jako o život

A co žehlení? Může se zdát, že je to zbytečná práce, ale nenechte se mýlit. V péči o kůži miminka hraje žehlení prim. Žehlička svým teplem totiž zničí zbývající nebezpečné mikroorganismy. Oděv tak navíc krásně změkne. To samé platí i u látkových plen.

Koupání – méně je někdy více

Miminka se příliš neušpiní, a tak není potřeba je koupat denně. Časté „cachtání“ by mohlo vést k narušení jejich ochranného kožního filmu, zvláště za používání pěny a „agresivních“ kosmetických přípravků. Nákup kosmetiky do koupele uzpůsobte věku dítěte. Jak už bylo řečeno, tak dětská kůže je náchylná k vysušování. Z toho důvodu vybírejte přípravky s olejem, které zvláčňují. Kosmetické přípravky ve vodě raději rozpouštějte, pro dětskou pokožku je to rozhodně šetrnější.