Hry, které naučí vaše díte lásce k přírodě

Každý by měl mít dobrý vztah k životnímu prostředí. Pomozte vašemu dítěti si takovýto vztah vytvořit. Bude ohleduplnější a jeho život tak bude snazší. A navíc, bude se lépe chovat k životnímu prostředí, místu, kde žije každý z nás.
Naprosto ideální je, pokud vaše dítě může vnímat přírodu všemi smysly. Pokud tedy chcete, aby vaší ratolesti přirostlo životní prostředí skutečně k srdci, vyražte s ním takzvaně do terénu. Pokud budete každé odpoledne chodit s vaším dítětem do přírody, nejen, že posílíte jeho vztah k přírodě, ale posílíte i jeho zdraví. Chcete, aby se během vašich vycházek dítě i něco naučilo? Potom ho nechte, aby si s sebou vzalo blok, a kreslilo si, co vidí a co ho zaujme.
Tato obrázky mohou otevřít cestu k celé řadě dalších ekologicky zaměřených aktivit. Můžete s dítětem zvířátka pojmenovávat (nechávat děti, aby dětem vymýšleli vlastní jména) nebo seznámit dítě se zajímavými fakty. Navíc si váš malý vědátor může zahájit vlastní výzkum. Zakládat si obrázky zvířátek, se kterými se na svém místě setkal a hledat si k nim v různých dětských encyklopediích zajímavé informace.
V nadcházející zimě může vaší dceři nebo synovi obohatit jeho „výzkum“ otisky stop zvířátek na jeho místě. Můžete například pomoci svému potomkovi odlévat otisky stop do sádry. Pokud budete odlévat na sněhu, musíte si však dát pozor, aby vám ještě tekutá sádra neroztavila sníh a neprotekla.  Tomu lze předejít tím, že stopu nejdříve sádrou lehce poprášíte.

Zvířátka z pohádky

Zvířátka, na která při svém výzkumu narazíte, se však můžou stát i inspirací pro vypravování pohádek. Můžete se s vaším dítětem střídat. Jeden večer vypráví pohádku o jezevci maminka a druhý večer, aby to bylo spravedlivé, zase dítě. Nejen, že dítě bude znát spoustu pohádek, ale bude i rozvíjet svou kreativitu.
Další snadný způsob, jak posilovat vztah vašeho dítěte k přírodě, můžete provozovat i v pohodlí vašeho domova. Například si můžete zkusit vypěstovat vlastní obilí. Postačí vám květináč, hlína a osivo. To seženete v každém obchodě se zdravou výživou. Váš balkon se tak může stát zelenou oázou uprostřed města. Vaše dítě může o malé rostlinky pečovat a dokonce si i užít plody své práce.
Pokud máte dostatek trpělivosti, můžete ochutnat vlastní pšenici. Nechcete-li čekat celý rok, stačí, vyroste-li vaše obilí do výšky cca 12 cm. Takto vysoká stébla můžete sestříhat a odšťavnit. Vzniklá šťáva vás překvapí svou chutí. Například ovesná šťáva je sladká jako med, pšeničná je neutrální.
Podzimní počasí přímo vybízí k tomu, zapojit do vašich eko her barevné listí. Můžete vyrazit do parku a nasbírat si spoustu krásně barevných listů. Ty potom může vaše ratolest využít při kreslení, malování nebo si z nich malá slečna může vyrobit náhrdelník.