Jak děti zapojit do domácích prací

Cassidy Cleans

on Flickr

Batolecí věk

Jako roztomilá batolata se vám neustále pletou pod nohy a touží vám pomáhat. Škoda, že jejich nadšení už do dalších let nevydrží. Batolata se nejlépe učí napodobováním – jak jednoduché! Utíráte-li prach ze skříní, dejte dítěti malý hadřík, aby mohlo utírat alespoň spodní část skříní a cítilo se zapojené do činnosti. Při uklízení hraček nechte batole, aby dávalo věci do krabice s vámi. Získá tak smysl pro povinnost uklízet si po sobě roztahané věci. Tím, že ho pochválíte, v dítěti můžete pocit z dobře odvedené práce úspěšně udržovat.

Jak na předškoláky?

Ještě nejsou úplně samostatní, ale rádi by byli a vy je určitě nenapomínejte za nedbale utřený prach nebo ledabyle umyté nádobí. Nemají ještě věk na to, aby dosahovali perfektních výsledků. Krok za krokem je nechte dělat denně maximálně dvě snadné domácí práce s tím, že dítěti ukážete, jak co funguje a jak nejefektivněji lze daný úkol splnit. Zařiďte, aby dítě své povinnosti bralo jako rituál, například před spaním je třeba si složit oblečení na židli a až pak si jít lehnout – to by měl malý předškolák chápat a ctít. Děvčata si zase mohou zvykat na pravidelnou drobnou výpomoc v kuchyni , třeba každou neděli. Je dobré zahrnout domácí práce do denního programu dítěte, snadněji pak své povinnosti přijme.

Samostatní školáci

Nechte je, ať vám dokážou, jak už jsou velcí. Dokáže váš školák základní „dospělácké“ činnosti?

  • Vysávání – stačí, když dítěti dáte za úkol vysát jen vlastní pokoj, nemusí uklízet hned celý byt. Na tento úklid by mělo mít vyhrazený určitý den v týdnu.
  • Čtení mladšímu sourozenci – skvělá příležitost, jak pomoci vytvořit mezi sourozenci pouto a také jedna z možností, jak rozvíjet dětskou fantazii.
  • Naplnit myčku nádobí nebo rovnou po sobě umýt – nenechte své dítě, aby si zvykalo na to, že po dojedení po sobě nemusí umývat nádobí. Je to špatný zvyk, který si s sebou ponese do budoucna. Řekněte mu, ať si zbytky jídla seškrábe do koše a špinavý talíř dá do myčky nebo alespoň do dřezu a tam ho pak umyje.

Výchovné zásady

  • Nebojte se děti pochválit. Někteří rodiče věří tomu, že pokud se dítě příliš chválí, tak se přestane snažit. Když to nebudete s pochvalnými slovy moc přehánět, tak tím spíše dětskou snahu podpoříte. Pro děti je váš názor důležitý. Buďte při chválení konkrétní, říkejte, za co si vaši pochvalu zasloužily a proč.
  • Dělejte domácí práce souběžně s vašim potomkem, ať projevíte solidaritu s jejich prací.
  • Nebuďte pedanti. Když řeknete dítěti, jak krásně utřelo prach z poličky a následně ji setřete znovu, tak tím svého potomka demotivujete. Naučte se ocenit to, že dítě chce nést za svou práci odpovědnost a má ze sebe dobrý pocit. I když nemusí provádět každou domácí práci špičkově, časem se to naučí a nemá cenu ho kvůli tomu kontrolovat, alespoň tedy ne, pokud o tom ví.
  • Uklízení je hra. Zkuste své ratolesti dokázat, že každá věc, co dělá, může být zábavná. Například při uklízení oblečení nebo mytí nádobí můžete společně poslouchat hudbu nebo pohádky. Pokud je váš potomek soutěživý typ, tak si jistě i rád zahraje hru, kdo dřív uklidí hračky apod. Je to jen otázka vaší fantazie a fantazie vašich dětí a té se meze nekladou.