Kde jsou chyby IN, aneb pojďme na chat

Mami??? WTF??? GTFO!!! I to se můžete od svého dítěte dozvědět, pokud ho bez ohlášení oslovíte na chatu. Co že vám to vaše milovaná ratolest vlastně řekla? Jak se na chatu mluví? A je vůbec správné, abyste si se svými potomky povídali tímto způsobem?

Děti na Facebooku – hrozí jim nebezpečí?

Dříve jsme děti kárali, aby si nebraly od cizích lidí bonbóny. Dnes se modlíme, aby si nezakládaly Facebook. Zdá se ale, že jako rodiče jsme vůči tomuto fenoménu bezmocní. Děti zde sdílejí osobní data a informace s ostatními a možná si nějaký ten „virtuální bonbón“ od neznámých uživatelů sem tam vezmou. Je skutečně Facebook tak velkou hrozbou pro malé teenagery? Dá se proti tomu bojovat?

V kolika letech pořídit dítěti první mobil?

Když se člověk naučil používat oheň, odnaučil se byt potmě. Rádio nás odnaučilo být potichu. A mobily být sami. Ale co naše děti? Určitě nechceme, aby byly sami, ale zároveň se v jejich rukou může mobilní telefon stát spíše hrozbou. Má mít dítě mobil? V jakém věku? A jak mu vysvětlit všechna rizika?

Dítě a internet – příležitost nebo hrozba

Většina rodičů si uvědomuje, že dětem na internetu hrozí nebezpečí. Ne vždy však volí ten nejlepší způsob, jak děti na síti ochránit. Používají nekvalitní ochranný software, snaží se (mnohdy neúčinně) blokovat různé stránky a někdy dokonce čtou dětem poštu. To nejenže zabere obrovské množství času, ale zároveň mnohdy děti mají nad rodiči ve virtuálním světě převahu. Pokud chtějí, dokážou snadno ochranné valy obejít. Řešení je přitom mnohem snazší – vysvětlujte místo zakazování a důvěřujte namísto šmírování.

Naučte své dítě správně telefonovat

Když umíte telefonovat, nejste vlastně nikdy sami. Můžete se kdykoli spojit s kýmkoli, vždy máte na dosah pomoc a radu. Pokud bude vaše dítě umět telefonovat, vždy vám bude moci zavolat a požádat vás o cokoli bude potřebovat a vy budete mít vždy možnost své dítě zkontrolovat. Musí však umět telefonovat správně.

Jak děti odtrhnout od počítače

Možná se vám nadpis může zdát trochu tvrdý, ale realita je taková, že mnohé děti dnes tráví na počítači prakticky celý svůj volný čas. Ne, nebudeme na vás naléhat, abyste své ratolesti násilně odtrhávali od počítačových radovánek. Spíše se pokusíme najít způsob, jak je rozumně odlákat od stolu ven nebo zkrátka jen k jiným aktivitám. Nejde o to, aby počítač vymazaly ze svého života (což je nejen nemožné, ale v takto extrémní formě i škodlivé), ale aby také ocenily či nalezly i jiné zájmové doplňkové činnosti.

Jak fotit děti

Mění se doslova před očima, prakticky neustále dělají něco zajímavého a jsou přitom tak roztomilé! Není divu, že děti jsou pro fotografy velmi oblíbeným námětem – a pokud jde o vaše děti, bylo by opravdu škoda nemít dostatek snímků dokumentujících situace, na které budete jednou dojatě vzpomínat. Jak na to, aby fotky dětí vypadaly dobře a děti se za ně za pár let nestyděly?

Mají se děti dívat na televizní zprávy?

Snažíme se děti chránit před nebezpečným vlivem drastických filmů a seriálů plných násilí. Jak je to ale s televizním zpravodajstvím? Je pro děti užitečným zdrojem informací o světě kolem nás, nebo může ohrozit jejich dušičku a zprávy by pro ně měly také být zakázané?