Klidný spánek vašich dětí

Když se dítě dobře vyspí, snadno se mu ráno vstává. Také ovšem podává lepší výkony během dne a je odolnější vůči nemocem. A pokud vaše dítě večer nezlobí a jde brzo spát, je to i pro vás příležitost mít ještě kousek večera jenom pro sebe. Podívejte se na osvědčené tipy pro lepší dětský spánek.

Snažíte-li se zajistit svému dítěti pravidelný spánkový rytmus, je důslednost a rutina tím úplně nejdůležitějším. Mnoho dětí miluje ponocování. Nikdy nemají dost hraní a vždycky chtějí zůstat ještě chvíli vzhůru. Základem je vždy stejná doba, kdy se chodí spát. Musíte být neoblomní a přitom laskaví! Je samozřejmě chyba vytrhnout děti z nejlepšího hraní.

Večerní rutina

Lepší je upozornit děti, že si ještě chvíli můžou hrát, ale pak už se půjde do postýlky. Vymyslete pro ně také nějaký pravidelný rituál, který se jim zalíbí a budou se na něj těšit. Můžete to pro vás také představovat okamžik, kdy s dítětem strávíte ty okamžiky, kdy si budete nejblíže. Při koupání si můžete vyprávět, jaký měl kdo z vás den, co se mu povedlo a na co se těšíte zítra.

Ještě než dítě uložíte do postele, můžete se chvíli společně věnovat nějaké klidné aktivitě u něj v pokoji. Skvělé je třeba skládání puzzle. Když vyberete nějaké s hodně dílky a obtížným (ale atraktivním) motivem, vydrží vám jako dlouhodobý projekt a zároveň dítě nebude bavit skládat je samotné. Čas skládání můžete sami ovlivnit, když řeknete, že už jste unavení a že by se nemuselo dostat na pohádku, protože usnete.

Když už dítě dostanete do postele, přečtěte mu pár stránek z knížky nebo vyprávějte pohádku zpaměti. Pokud už vaše dítě umí trochu číst, můžete číst na střídačku. A pokud to zvládne úplně samo, máte už v podstatě hotovo. Slibte mu, že ho přijdete zkontrolovat a zhasnout mu za patnáct minut. S trochou štěstí najdete klidně spící dítě.

Jinak mu dejte pusu, popřejte dobrou noc, odejděte a zhasněte (nebo se snažte k tomuto stavu postupně dojít). Od této chvíle musíte trvat na tom, že se bude spát. Je to důležité, abyste podpořili večerní rutinu dítěte. Takže když vyleze z pokoje, vraťte ho klidně ale pevně zpátky. Teď se prostě spí.

Několik tipů pro klidnější usínání

  • Často se dětem večer nechce do postele proto, že si myslí, že o něco přijdou. Snažte se je přesvědčit, že teď v noci už se spí. Nic zajímavého jim neuteče. Můžete pozhasínat všechna světla v domě a třeba se také převléct do pyžama. Je pochopitelné, že dítěti se nechce ležet a usínat, když slyší televizi a smích rodičů.
  • Nezapomeňte také na to, že pár hodin před spaním už by děti neměly jíst příliš kaloricky vydatná jídla, sladkosti nebo snad dokonce čokoládu a další zdroje kofeinu. Jen by jim to dodalo další energii a do postele byste je těžko dostávali.
  • Pokud je dítě doslova k neutahání, mělo by možná mít o něco víc pohybové aktivity přes den. Chodí ještě odpoledne spát? A opravdu to potřebuje?
  • Děti by se večer už neměly dívat na televizi a hrát počítačové hry. Zářící obrazovka je stimuluje a pak obtížněji usínají.

Zkuste úplatky

Když vymyslíte zábavnou a napínavou hravou formu, můžete děti v podstatě uplatit. Nabídněte jim poměrně snadno dosažitelnou odměnu. Když například budou celý týden chodit bez zlobení spát v daný čas, v neděli je vezmete na zmrzlinový pohár do cukrárny. Konkrétní podobu odměny můžete vymyslet společně.

Zvládli jste večer, zvládnete i ráno! Podívejte se na tipy, jak zvládnout vstávání s dětmi.