Děti na Facebooku – hrozí jim nebezpečí?

Co Facebook dává a bere

Prvotně by Facebook měl nám všem poskytovat bližší kontakt s ostatními kamarády, spolužáky nebo příbuznými, které moc často nevídáme. Nakonec se ale z této sociální sítě stala nebezpečná pavlač – zejména mladí teenageři si do přátel přidávají i lidi, co neznají, jen aby se mohli pochlubit tím, kolik známých že mají, rozmáhá se tu prohlížení profilů, tzv. šmírování apod. Zkrátka lidé tam na sebe dnes „prásknou“ kde co. Facebook bere zejména dětem čas, protože jsou na internetovém prostoru pořád víc závislé.

Zásady zakládání účtu – buďte u toho!

Zakládání Facebooku od 13 let a výše už je standardní praxe. V tomto případě je lepší držet se strategie smíření se s realitou, než horoucně zakazovat dítěti založit si účet (stejně to udělá), můžete však být u toho:

  • Když pomáháte svým dětem zakládat Facebook, dostává se vám možnosti správně mu nastavit soukromí a vysvětlit, proč uvádění osobních dat může být riskantní. Reálně je dost pravděpodobné, že si vaše ratolest bude stejně myslet své a mávne nad tím rukou. Ale je lepší něco říct, než mlčet, možná si byť jen minimum z toho mladý puberťák vezme a to je podstatné.
  • „Soukromí“ na Facebooku nastavte nebo přimějte své dítě nastavit na „pouze přátelé“, aby si cizí uživatelé nemohli o něm libovolně čerpat osobní informace. Je otázkou vzájemné důvěry a věku dítěte, zda si později nastavení samo změní zpět. Zůstávejte v pozoru, ale nebuďte dotěrní, ani přehnaně nevyzvídejte.
  • Nastavení na „pouze přátelé“ se dá snadno vysvětlit. Děti tak budou moct komunikovat pouze s těmi uživateli, které si přidají mezi přátele. A tady přichází chvíle, kdy můžete dítěti udělat osvětu, jak to s „přátelstvím“ na Facebooku vlastně chodí.
  • Pokuste se svou dceru nebo syna přesvědčit, ať si do svého seznamu přidává pouze ty lidi, které opravdu osobně zná. Vysvětlete, že seznamovat s novými kamarády je nejlepší v reálném životě, který ten virtuální nikdy nenahradí (což je pravda).
  • Tím, že si nebudou vytvářet děti nové virtuální přátele na Facebooku, tak tam nestráví tolik času. Většinou s lidmi, které znají osobně a vídají se s nimi denně (spolužáci), nebudou mít tak osudovou potřebu neustále komunikovat a „projíždět“ jim profily. Alespoň ta pravděpodobnost, že budou dlouho vysedávat u počítače, se sníží.

Pouštějte je na párty

Na sociálních sítích nebudou mladí puberťáci vysedávat, pokud budou mít dostatek aktivit okolo, tím pádem jim ani nezbude čas. Zájmové kroužky nebo párty, na kterou už je možná s radostí pustíte, to vyřeší za vás. Je lepší se socializovat ve skutečnosti než jen na poli internetu.

Základem je důvěra

Ve věku okolo třinácti let se děti snaží vymanit z područí rodičů, což je zcela přirozené. Tak se vám asi nebudou svěřovat s tím, že na Facebooku jim píše neznámý ctitel (to znamená, že si zase změnili nastavení!) nebo jaké fotky si tam nahrávají do alb. Oficiálně je Facebook skutečně přístupný od 13 let. To znamená, že budete muset dítě částečně ponechat svému osudu, protože v tomto věku vás asi moc poslouchat už nebude. Vy už jste dosáhli maxima, pokud jste se alespoň některými z uvedených zásad řídili a pomáhali se zřizováním účtu. Další angažování by přeci jen už asi bylo moc.