Jak připravit dítě na školu

internet

photo by hyperboreal on Flickr

Hra na školu – škola hrou?

Děti se většinou do školních lavic velmi těší, a tak se jistě do hry na školu vrhnou s chutí. Zpočátku si s nimi na školu můžete hrát sami, časem se třeba do toho pustí s vrstevníky. Pokud s nimi budete školní prostředí inscenovat dostatečně často, dítě si na takové prostředí zvykne, bude předem vědět, co se po něm (minimálně následujících devět let) bude chtít a jaká pravidla je zde třeba dodržovat. A hlavně! Vybuduje si ke škole ryze pozitivní vztah, protože si podvědomě bude ztotožňovat domácí prostředí s tím školním.

Další hry a činnosti, které rozvíjí užitečné dovednosti

  • Slovní fotbal

Tuto hru zná určitě každý. Slovo hráče, který je na řadě, musí začínat posledním písmenem slova předchozího hráče. Ideální hra pro vaše dítě. Nasnadě jsou výhody jako rozšíření slovní zásoby a naučení se schopnosti rozložit jednoduchá slova na písmena či z písmen vytvářet slova, odborně řečeno se jedná o schopnost analýzy a syntézy. Slovní fotbal usnadní dítěti budoucí čtení i psaní.

  • Kreslení

Kreslení se řadí mezi drobné manipulační hry, které rozvíjejí jemnou dětskou motoriku. Kreslete si s dítětem společně a učte ho věrně zachycovat podněty z okolí na papír. Kreslení kombinujte s uvolňovacími cviky zápěstí, aby dítě neztratilo cit v prstech. Časté malování podpoří dětskou kreativitu a šikovnost.

  • Pexeso, pexetrio a hry s kostkou

Souhrnně tyto hry pokrývají kognitivní schopnosti vašeho dítěte. Tyto hry posilují paměť, soustředěnost (která bude ve škole k nezaplacení) a dodržování předem určených pravidel. Pexeso i hry s kostkou důvěrně znáte, ale co takové pexetrio? Mysleli jste si, že je to překlep? Omyl. Jedná se o obtížnější formu pexesa, kdy nehledáte dvojice, ale trojice obrázků – to je pro náročnější dětské hráče.

  • Mikádo

Hra se špejličkami je pro předškoláky jako stvořená. Nejenže zdokonaluje dětskou motoriku, jako kreslení například, ale také procvičuje trpělivost a posiluje vytrvalost. Navíc špejle jsou snadno dostupné a levné pomůcky, tak proč si je domů nepořídit? Bílé špejle obyčejně můžete spolu s dětmi ještě vybarvit, aby hraní bylo veselejší.

  • Vyprávění

Ptejte se svých ratolestí, o čem byla pohádka a jak se jim líbila. Stejně tak se ptejte, jak se jim líbil výlet, návštěva u babičky apod. Výchovou veďte děti k bezprostřednímu vyprávění toho, co viděli nebo se jim právě událo. Vyprávění například o večerníčku, který dítě právě zhlédlo, pomáhá vylepšovat jeho komunikační a vyjadřovací schopnosti.

Školní potřeby nakupujte společně

Zapojte své dítě do nákupu školního náčiní. Váš potomek bude nadšený ještě víc, pokud si bude moci vybrat svůj první školní batoh s Mickey Mousem nebo Spidermanem. K věcem si tak vytvoří bližší vztah a budou pro něj mít vyšší hodnotu, než kdybyste ho postavili před hotovou věc a nakoupili všechno sami.

Nebuďte perfekcionisti

Vaše dítě nemusí být dokonalým žákem. I když mu nakonec čeština moc nepůjde, určitě to není vaše chyba. Vy můžete jen rozvíjet vlohy, které má už od narození. Raději vyzdvihněte to, co jde dítěti nejlépe, a nenechávejte si pochvalná slova pro sebe!