Jak mluvit s dětmi o smrti

Smrt není nikdy snadné téma. To je také důvod, proč rodiče rozhovory na toto téma se svými dětmi odkládají až do doby, kdy jsou naprosto nevyhnutelné. Je to však opravdu správná cesta? Opravdu je fér odhalit celou pravdu o smrti dítěti ve chvíli, kdy s ní přišlo bezprostředně do styku?

Připravujeme dítě na stěhování

Téměř každý člověk se během svého života přestěhuje. A ať už je to kvůli studiu, partnerovi nebo za prací, vždy to s sebou nese nepříjemnosti. Pro dítě je situace o to náročnější, že je na své bydliště mnohem více fixováno. Prožilo zde nesrovnatelně větší část života, má zde všechny kamarády a těžko si dokáže představit život někde jinde. Své rodiče má právě proto, aby mu v podobných chvílích pomohli. Naslouchali mu, vysvětlovali a pokoušeli se to co nejvíc usnadnit.

8 věcí, které by mělo dítě vědět, když se rodiče rozvedou

Rozvod je nepříjemný pro každého. Přicházíme o člověka, kterého jsme milovali, se kterým jsme strávili část života. Pro dítě je však rozvod snad ještě bolestnější. Od narození mělo jedinou jistotu, mámu a tátu, a teď o ni má přijít. Rodiče vědí, o jak traumatizující událost se jedná, a proto se mnohdy snaží celou situaci dítěti usnadnit tím, že nedají dítěti úplné, nebo pravdivé informace. Dítě je pak zmatené, může se cítit podvedeně a nebo se může upnout k falešným nadějím.

Jak dítěti vybrat jméno?

Jméno si nevybírá člověk sám, vybírají mu ho rodiče. Mají tak v rukou neobyčejnou moc. Jméno je na doživotí, může být zdrojem úspěchu nebo naopak problémů a právě ke jménu si člověk tvoří citovou vazbu. Věnujte proto výběru jména vašeho dítěte náležitou pozornost.