8 věcí, které by mělo dítě vědět, když se rodiče rozvedou

#609

photo by John&Fish on Flickr

Mluvit s dítětem o tak citlivé události, jako je rozvod, vyžaduje velkou míru taktu a empatie. Zpráva, kterou vaše dítě uslyší, pro něj bude šokem. Je tedy třeba mu její přijetí co nejvíce usnadnit. Mělo by se o rozvodu dozvědět v klidném, jemu dobře známém prostředí a nejlépe od obou rodičů zároveň.

Na druhé straně je naprosto zcestná a zvrácená myšlenka, že dítě přijme rozvod lépe na místě, které má rádo. Zvolí-li rodiče tuto obskurní taktiku, udělají nejhůře, jak mohou. Příjemná atmosféra nemá šanci zastínit nepříjemnou zprávu a naopak místo, které mělo dítě rádo, bude navždy spojeno s krajně nepříjemnou zkušeností.

Přijetí faktu, že se rodiče rozvádí, může mít různé podoby. Některé děti mohou plakat, jiné mohou být agresivní, další mohou situaci odmítat a záměrně ji ignorovat. Existuje však několik základních věcí, které by mělo vaše dítě jasně slyšet.

1. Opravdu to jinak nejde

Vaše dítě má právo znát důvody vašeho rozvodu. Je vždy férovější, pokud se dozví skutečné a pravdivé důvody, než když uslyší polopravdy, nebo si bude muset důvody samo domýšlet. Samozřejmě je nutné vysvětlit detaily rozvodu v rozumné míře a adekvátní formou. Je dobré dítěti říci, že se rodiče už nemají rádi tolik jako dříve a že bude pro všechny lepší, když budou žít odděleně. Je však nutné vcítit se do kůže vašeho potomka. Zvláště menší děti mají často pocit, že rodiče jsou spolu odnepaměti. Zde se nabízí převyprávět dítěti nějakou rozumnou formou celý příběh vašeho vztahu.

2. Není to tvoje chyba

Nejzákladnější pravidlo každé příručky pro rozvádějící se rodiče. Vaše dítě musí naprosto jasně vědět, že rozvod není jeho chyba. Ani malinko. Vysvětlete mu, že to, co se děje, je mezi dospělými a že nijak nesouvisí s ním, jeho chováním nebo jeho neúspěchy ve škole. Dítě nikdy nesmí trpět pocity viny kvůli něčemu, co nezpůsobilo.

3. Nemůžeš to změnit

Mnohé dítě má pocit, že pokud bude hodné, bude se dobře učit nebo si začne uklízet, rodiče se k sobě vrátí. Pro dítě je nutné pochopit, že rozvod je definitivní a nezvratný – ani za odměnu.

4. Táta/máma není zlý/zlá

Vaše dítě má právo milovat své rodiče. Nezaslouží si být zatahováno do sporů dospělých. Nenuťte je tedy poslouchat, že si máma našla jiného nebo že si táta nemyje nohy. Je-li to alespoň trochu možné, vysvětlete vašemu dítěti, že oba jeho rodiče jsou hodní lidé, kteří si prostě nerozumí.

5. Rodiče tě budou vždy milovat

Táta přestal milovat maminku, může přestat milovat i mě? Dětské mysli se takováto otázka zcela jasně nabízí. Ubezpečte proto své dítě, že jakkoli se změnil vztah mezi jeho rodiči, budou ho táta a máma vždy mít stejně rádi. Mělo by také chápat, že i když táta (máma) bydlí jinde, pořád je to jeho otec (matka).

6. Můžeš tátu/mámu vidět

Dítě musí vědět, že nepřichází o rodiče definitivně. Vysvětle mu, kde a s kým bude žít, zda a jak často se bude moci s druhým rodičem vidět a trávit s ním čas.

7. Život se ti změní

Je fér, aby dítě předem vědělo o všech změnách, které ho čekají. Ať už jde o stěhování nebo o nedostatek peněz, netajte to před dětmi. Navíc, pokud to schopnosti vašeho dítěte umožňují, zkuste naplánovat změny tak, aby vyhovovali i jemu. Můžete například společně vybírat byt tak, aby se líbil vám všem nebo hledat společně možnosti úspor.

8. Je možné, že si máma/táta najdou někoho jiného

Poslední věc, na kterou by vaše dítě mělo být bezpodmínečně připraveno, je možnost, že si vy, nebo váš partner najdou někoho nového. Je lepší na tuto situaci vaše dítě připravit a vyjasnit si všechny detaily, než čekat, až problém bude aktuální.