Jak zkrotit hyperaktivní dítě

hyperactive children

on Flickr

Jak se chová hyperaktivní dítě?

Odpovězte si na otázku, zda vaše dítě skutečně „trpí“ hyperaktivitou nebo se jen předvádí a stalo se obětí dětského exhibicionismu. Jednoduše lze říci, že hyperaktivní jedinec se pozná tak, že se obtížně po delší dobu přizpůsobuje běžným situacím. Problém nesoustředěnosti a roztěkanosti se projevuje většinou alespoň ve dvou rozdílných prostředích. Pokud vaše dítě odpovídá zmíněným charakteristikám, možná budete potřebovat pomoc odborníka, nejčastěji dětského pediatra.

Nejde o rozmazlenost

Neudělali jste chybu ve výchově (pokud si nepletete hyperaktivitu se zmiňovaným exhibicionistickým chováním). Nemůže za to prostředí, ve kterém se vaše dítě pohybuje, hyperaktivita je z 80% dědičná, jak ukázaly nedávné lékařské výzkumy. Nesklouzněte proto k nevhodným trestům, které pouze obrátí celou situaci proti vám. Hyperaktivní děti nemívají špatné úmysly, a pokud je začnete trestat, dostanete je do pozice darebáka, s níž se časem chtě nechtě ztotožní.

Co můžete dělat

  • Léky neřeší všechno. To je asi heslo, kterým byste se v tomto případě měli řídit po celou dobu, protože vždy je lepší mít psychologický přístup, prášky využijte jedině v nouzi.
  • Při „krocení“ se budete muset obrnit železnou trpělivostí a dítěti opakovaně stanovovat hranice a vysvětlovat mu, proč to tak je. Dosáhněte toho, aby se dítě snažilo se svým vystupováním něco dělat. Vlídná přísnost vás dovede k vytouženému cíli.
  • V rámci možností lze nastavit podmínky, za kterých se vaše dítě bude chovat přijatelným způsobem. Domluvte se s učitelem ve škole, ať jej nechá, aby si během hodiny mohlo dojít třeba zavřít okno nebo zajít dvakrát na záchod anebo se jít napít. Dítě alespoň zčásti „vyplácá“ svá nutkání na takto neškodných činnostech.
  • Snažte se, aby bylo vaše dítě co nejvíc v pohodě. Pečujte o něj a nezlobte se na něj příliš. Pokud nebude dítě hladové a nevyspalé, problém s hyperaktivitou se zmírní.
  • Vyvolávejte v dítěti zájem o jakoukoliv zajímavou činnost a prohlubujte ji. Trénujete tak svého syna nebo dceru k tomu, aby u jedné činnosti vydržel/a déle. Může to být jen o pár minut déle než obvykle, ale i to je úspěch.
  • Buďte vždy pozitivní, vyzdvihněte to lepší – nikdy zbytečně nezveličujte situace, kdy se malému něco nepodařilo.
  • Pokud se svým dítětem děláte úkoly nebo mu pomáháte naučit se látku do školy, dodržujte pevný režim střídání přestávek a práce. 5-10 minut koncentrace na učení by pro začátek mohlo stačit, časem se mohou intervaly učení prodlužovat.
  • Krajní možností pro nezvladatelné děti může být psychoterapie, lze se však takovému řešení vyhnout, pokud budete důsledně dbát na výše uvedené tipy, jak se s tímto problémem vypořádat vlastními silami.

Dá se hyperaktivita vyléčit?

Hyperaktivitu lze významně tlumit, ale nelze se jí definitivně zbavit. Je třeba se umět jí přizpůsobit a žít s ní jako s jinými povahovými vlastnostmi. I hyperaktivní dítě a jeho okolí může být šťastné, pokud se setká s pochopením a vlídným přístupem od ostatních.