Kde jsou chyby IN, aneb pojďme na chat

Mami??? WTF??? GTFO!!! I to se můžete od svého dítěte dozvědět, pokud ho bez ohlášení oslovíte na chatu. Co že vám to vaše milovaná ratolest vlastně řekla? Jak se na chatu mluví? A je vůbec správné, abyste si se svými potomky povídali tímto způsobem?

Děti na Facebooku – hrozí jim nebezpečí?

Dříve jsme děti kárali, aby si nebraly od cizích lidí bonbóny. Dnes se modlíme, aby si nezakládaly Facebook. Zdá se ale, že jako rodiče jsme vůči tomuto fenoménu bezmocní. Děti zde sdílejí osobní data a informace s ostatními a možná si nějaký ten „virtuální bonbón“ od neznámých uživatelů sem tam vezmou. Je skutečně Facebook tak velkou hrozbou pro malé teenagery? Dá se proti tomu bojovat?

Dítě a internet – příležitost nebo hrozba

Většina rodičů si uvědomuje, že dětem na internetu hrozí nebezpečí. Ne vždy však volí ten nejlepší způsob, jak děti na síti ochránit. Používají nekvalitní ochranný software, snaží se (mnohdy neúčinně) blokovat různé stránky a někdy dokonce čtou dětem poštu. To nejenže zabere obrovské množství času, ale zároveň mnohdy děti mají nad rodiči ve virtuálním světě převahu. Pokud chtějí, dokážou snadno ochranné valy obejít. Řešení je přitom mnohem snazší – vysvětlujte místo zakazování a důvěřujte namísto šmírování.

Děti na internetu a přitom v bezpečí?

Dobrá znalost práce s informačními technologiemi je pro budoucí generace skutečně klíčovou dovedností. Jeví-li děti o technologie spontánní zájem, je to jen dobře. Jejich přirozenou zvídavost bychom však měli výhodně usměrňovat a využít tak, aby z ní naši potomci měli co největší užitek. Pokud zjistíte, že děti internet využívají skutečně zodpovědně a ke svému prospěchu, rozhodně vám to ušetří také mnoho starostí.