Vánoce nejsou jen čekání na dárky, naučte to své děti!

vánoce

photo by FirstBaptistNashville on Flickr

Myslete na své okolí

Nemůžete se vidět se všemi, které máte rádi? Pošlete jim alespoň vánoční pohled. Dejte dětem prostor, aby vytvořily vlastní přání – stačí inkoust a zmizík a originální pozdrav, který potěší, je na světě.

Z návštěv se snažte udělat nevšední zážitek – vyprávějte dětem historky z dětství svého nebo dokonce jejich prarodičů, zaručeně pobaví.

Nejen na lidi ve svém okolí, ale i na zvířátka si o Vánocích vzpomeňte. Udělejte si příjemnou rodinnou procházku do lesa a zvířatům doneste drobné pamlsky jako jablka, mrkev, řepu či kaštany a žaludy. Cestou se s dětmi bavte sledováním stop zvěře, případně zkuste udělat i jejich sádrový odlitek.

Přípravy na Vánoce

Od adventního kalendáře po ozdoby na okna – vše lze koupit v obchodech. Na druhou stranu to ale spolu s dětmi hravě zvládnete vyrobit, tak proč to nezkusit?

Tipů na adventní kalendáře najdete nespočet, od ozdobně zabalených krabiček přes obálky po malé šuplíčky. A do každého z nich ukryjte překvapení podle vlastního výběru.

Stejně tak můžete s dětmi vyrábět i ozdoby na stromeček. Velmi hezky vypadají například borové šišky namáčené do barvy nebo řetězy z barevných papírků. Okna vyzdobte papírovými sněhovými vločkami rozličných tvarů – tuto výzdobu zvládnout i děti předškolního věku, takže směle do toho!

A samozřejmě nezapomeňte na pečení cukroví! Oprostěte se od zbytečného stresu a spěchu a užijte si se svými malými cukráři odpoledne plné smíchu a mouky ve vlasech.

vánoce

photo by hoyasmeg on Flickr

Vánoční zvyky plné zábavy

Na Štědrý den naučte děti několika zvykům. Zkuste rozkrajování jablka a louskání 4 ořechů – hvězdička v jablíčku a zdravá jádra ořechů značí pevné zdraví. U dětí slaví velký úspěch pouštění svíček v ořechových skořápkách – svit svíček má své kouzlo. Navíc platí, že komu dál doplave, dostane se daleko od rodiny. A od štědrovečerní večeře si všichni schovejte 3 kapří šupiny – přinesou vám peníze.

Dívkám se zase budou líbit zvyky věštící svatbu, jako je házení střevícem – špička ke dveřím značí svatbu. Poněkud zapomenuté je sbírání patek od vánoček – 9 patek znamená do roka vdavky.

A aby se v domě držela láska, polibte se pod jmelím. Především se ale snažte udržet si dobrou náladu a užívat si přítomnosti svých milých.

Jak slavíte Vánoce vy? Jaké zvyky dodržujete?