Braňte děti proti nemocem, posilujte jejich imunitu!

chripka

photo by CJ Sorg on Flickr

Zdravá strava je základ

Víc než kdy jindy platí, že ovoce a zelenina patří do jídelníčku v hojném množství. Vitaminy a minerální látky, které z nich děti získají, nelze plně nahradit žádným vitaminovým bonbonkem. Nesmírně důležité je i maso, a to jak ryby a drůbež, tak telecí, libové hovězí či vepřové. Chybět nesmí ani mléčné výrobky bohaté na probiotické kultury, které podporují střevní mikroflóru.

Dbejte, aby děti dodržovaly pitný režim. Snažte se vyhýbat slazeným limonádám – dětem moc chutnají, ale prospěšné jim rozhodně nejsou. Důležité je jít potomkům příkladem, jste přeci jejich velkým vzorem a napodobují vaše chování.

Odpočívat a nestresovat se

Může to znít jako rada pro dospělé, ale stejnou měrou platí i pro děti. Nedostatek spánku oslabuje dětskou obranyschopnost. Brzké vstávání a uspěchané ráno není pro děti právě to nejlepší.

Stres je pak druhým velkým nepřítelem imunity. Že děti nejsou ve stresu? Samozřejmě že jsou! Například první týdny ve školce pro ně mohou být po psychické stránce mimořádně náročné. Ale trápí je i spousta dalších, pro nás možná malicherných, problémů a starostí. Mluvte s dětmi o nich a snažte se je těchto obav zbavit.

Pohyb, čerstvý vzduch a otužování

Další z kouzelných formulí na posílení imunity je pohyb. Alespoň hodina denně na čerstvém vzduchu dokáže zázraky. Podpoří totiž prokrvení sliznic dýchacích cest, což zamezí v přístupu škodlivinám. Důležité je, aby se děti dosyta vyřádily, a vůbec nevadí, pokud se při tom zpotí.

Před cestou ven jen však zbytečně nenavlékejte, ale ani vrstvy oblečení nepodceňujte.

Vsaďte také na otužování, stačí nepřetopený byt (teplota kolem 22 °C), krátká studená sprcha po ránu, nebo sauna jednou týdně a tělo se hned bude snáze vyrovnávat s přechody z tepla do zimy a ubrání se nepřátelským virům.

Věděli jste, že děti, které vyrůstaly v jedné domácnosti s kočkou, či psem, mají až o 50 % nižší riziko propuknutí alergií na tato zvířata?

Podporujte imunitu už u kojenců

I kojencům můžete snadno pomoci v posilování obranyschopnosti. Důležité je zejména kojení. Pokud vám v tom nezabraňují zdravotní problémy, snažte se kojit. Jedině mateřské mléko totiž obsahuje v ideálním složení veškeré látky, které dítě potřebuje.

Dalším tipem, jak rozvíjet dětskou imunitu, je „pusinkování“, dokazuje to výzkum švédské vědkyně Shanie Saghafian Hedengren. Polibky se totiž přenáší tzv. virus Ebsteina-Barrové, který se u malých dětí příznakově nijak neprojeví, ale pomáhá snížit riziko propuknutí alergií.

A jak bojujete proti virům a bakteriím vy?