Jak probíhá samotný zápis
V úvodu je nutné zmínit, že přihlášky můžete podat na libovolný počet institucí a podle úspěšnosti přijetí si potom vybrat tu, která se vám bude líbit nejvíce. V prvotním výběru nejste nijak omezeni, což je určitě výhoda i vzhledem k obrovskému zájmu o předškolní vzdělání.
Přednostně jsou samozřejmě přijímány děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky. Do školky však může být dítě přijato i v průběhu školního roku, například pokud se náhle uvolní místo.
Spolupracujte se školkami
Víte už, kam bylo vaše dítě přijato, a vybrali jste si, kam ho umístíte? Dejte to co nejdříve vědět ostatním školkám! Ty potom budou moci místo nabídnout dalším dětem. Čím dřív tak učiníte, tím dřív budou i ostatní rodiče vědět, zda mají od nového roku kam umístit svého drobečka.
Druhy mateřských škol
V České republice existuje několik forem mateřských školek, ze kterých si můžete vybírat podle svých preferencí i možností.
Existují 3 formy určené zřizovatelem školky:
- MŠ veřejné jsou zřizované státem, krajem, či obcí, podléhají školskému zákonu a mohou po rodičích požadovat příspěvek na provoz, který se pohybuje mezi 400 až 1 000 Kč měsíčně, a stravování.
- MŠ soukromé, které jsou zřízené církevními právnickými osobami, nebo jiným právnickými osobami za účelem poskytnutí vzdělání, podléhají také školskému zákonu. Označují se také jako rejstříkové školky. Školné se v těchto institucích pohybuje mezi 3 000 až 5000 Kč za měsíc.
- MŠ soukromé, které se řídí zákonem o živnostenském podnikání a platí pro ně pouze obecné právní předpisy. Tyto školky nejsou nijak dotovány z veřejných rozpočtů, na rozdíl od předchozích dvou typů, školné si však stanovují samy.
Mateřské školy mohou mít i speciální zaměření. Mezi nejčastějšími druhy najdeme především tyto:
- Jazykové školky – děti zde tráví svůj čas jako v běžných školkách s tím rozdílem, že výuka formou společné hry probíhá v cizím, nejčastěji anglickém, jazyce. Děti se tak základy jazyka naučí poměrně rychle a především nenásilným způsobem.
- Školky s přístupem Montessori – jedinečnost tohoto systému spočívá ve způsobu výuky, kdy je důraz kladen na rozvoj kognitivních schopností a sociálních dovedností. Učitel zde nemá hlavní role, důležitější je, aby se dítě samo chtělo učit a bylo k tomu patřičně motivováno. Důležitá je také osobnost dítěte a jeho vrozené vlohy.
- Ekoškolky a lesní mateřské školky – heslem těchto školek by mohlo být „pobytem na čerstvém vzduchu ke zdraví a spokojenosti“. Je to skutečně tak, v lesních školkách tráví děti venku veškerý svůj čas. Hrají si tu, učí se, ale i jedí a odpočívají. Pouze při velmi nepříznivém počasí se ukryjí do maringotky, hájovny, nebo třeba jurty.
Ekoškolky staví na stejném principu jako lesní s tím rozdílem, že mají k dispozici zázemí klasické budovy. Navíc je zde v centru zájmu také zdravá výživa, velmi kvalitní hračky a vzdělávací přístup staví na respektu k dítěti a jeho vlastnostem.