Už od 13. století navštěvuje naše domovy známá trojice – svatý Mikuláš, čert a anděl, aby zkontrolovali, jak jsme byli ten rok hodní. Poslední dobou však víc než kdy dřív vystupuje na světlo otázka, jak má vlastně taková návštěva vypadat a kde jsou hranice strašení.
Čertovského řádění jen po kapkách
Už samotná postava Mikuláše vzbuzuje přinejmenším respekt a vesměs na děti platí jen jeho slovo. Dobře si rozmyslete, jaké čerty si pozvete a co jim ve svém bytě povolíte. Někdy se to totiž může zvrhnout doslova v peklo.
Večerní program předem stanovte podle citlivosti vašich dětí. Ty velmi úzkostlivé by s čertem neměly být vůbec konfrontovány. Čert může klidně počkat za dveřmi, i tak bude jeho blízkost účinkovat.
K neohroženým zlobičům se může dostat blíž a postrašením si zjednat respekt. Nebeským mocnostem se skutečně nemůže nikdo posmívat.
Malé děti vynechte
Z tradiční návštěvy Mikuláše vynechte své nejmenší ratolesti. Děti do 2 let věku by se podle psychologů vůbec neměly dostat do styku s těmito nadpozemskými bytostmi. Sice nechápou význam celého rituálu, ale strach, který jej nutně doprovází, v nich může vyvolat trauma a ohrozit jejich psychickou pohodu.
Buďte dítěti ochranou
Ještě než nastane večer, vysvětlete dětem, že Mikuláš je hodný pán a čert je jen postraší, ale nic jim neudělá.
V žádném případě by nemělo dojít k hysterickým scénám a děsu. Jestliže dítě pláče a schovává se, buďte mu ochranou. Odežeňte čerta, zastavte řádění. Nedopusťte, aby na vyděšené dítě čert sahal, natož aby ho skutečně strčil do pytle! Věřte, že z takového traumatu se bude ještě dlouho vzpamatovávat. Prožitá hrůza se může projevit nočními můrami, zadrháváním, lekavostí, nebo dokonce pomočováním. A to i ve školním věku.
A pamatujte, jestliže dítě zlobí dlouhodobě, není řešením děsivý čert, ale spíše důslednější a vhodnější výchova.
Jaký je váš názor na tradici čerta a Mikuláše? Pouštíte čerty do bytu? Podělte se o své zkušenosti!