Zelenina není za trest, aneb naučte své děti zdravě jíst

zelenina

photo by left-hand on Flickr
  • Jděte příkladem

Všechna doporučení a rady přijdou vniveč, pokud děti neuvidí vzor chování ve vás, rodičích. Chcete, aby děti jedly alespoň jednou denně zeleninu a ovoce? Berte si je také a jezte je přímo před nimi. To samé platí i v případě omezení cukrů – pokud nebudete denně jíst čokoládu a různé tyčinky, snáze přesvědčíte dítě, že ani pro něj nejsou ve velkém množství právě ideální.

  • Nic nenuťte

„Dokud to nesníš, nepůjdeš od stolu!“ Možná si někteří z vás tyto věty pamatují ze svého dětství. Ale nejspíš si je nespojujete se získáním správných stravovacích návyků, nýbrž s odporem k určitému jídlu. Pro někoho to byla mléková polívka, jiný nenáviděl třeba buchtičky s krémem…

Nepoužívejte tuto výhružky na své děti. To, že jim „nejede“ jeden druh zeleniny, neznamená všem dnům konec, zkoušejte a společně odhalujte tajemství chutí.

  • Ve svém požadavku vytrvejte

Obzvlášť když děti okusí chuť „zakázaného ovoce“, tedy nejen sladkostí, ale i smaženého jídla, jako jsou hranolky, hamburgery apod., jen velmi nerady přechází na chuťově méně výraznou zeleninu a ovoce.

Buďte proto neoblomní a trvejte na výrazném omezení nezdravých jídel, která budou nahrazena něčím vhodnějším. Snažte se dětem rozumně vysvětlit svůj postoj, aby celou věc nebraly jen jako zákaz.

  • Ze života rostlin

Přibližte dětem ovoce a zeleninu tím, že si je vypěstujete. Nevadí, že nemáte zahrádku. Některé druhy rajčat a paprik, saláty, ředkvičky, jahody a mnoho dalšího se dá vypěstovat i v květináči za oknem či na balkoně.

Nemáte-li tuto možnost, nechte alespoň děti, aby vám asistovaly při vaření a poznaly tak, že třeba hrášek není nic jedovatého.

  • Hravosti a barvám se meze nekladou

Oživte vaši rodinnou večeři veselými tvary a postavičkami, které vykrájíte z kousků ovoce a zeleniny. Z papriky může být ráz na ráz krokodýl a z okurky žralok. V jablíčku se skrývá úsměv a mrkev a lístky salátu se promění v motýla.
Popusťte uzdu fantazii a z nudného jídla udělejte příjemnou zábavu!

Jak zapojujete zeleninu a ovoce do dětského jídelníčku vy?