Jak vybrat školní batoh – otázka kterou řeší hlavnì maminky předškoláků, a na kterou bylo již mnohokrát odpovězeno. Samozřejmě, že tím hlavním kritériem je výška, věk školáka a velikost batohu, který musí mít pevná anatomická záda, dostatek reflexních prvků a přitom být co nejlehčí. Jak ale vybruslit právě mezi těmito hodnotami tak, abyste vybrali správně?
Cena batohu
To, že je batoh nejdražší často neznamená, že je nejlepší nebo nejkvalitněji ušitý a naopak. Na trhu najdete mnoho batohů od těch nejlevnějších z tržnic či hypermarketů, až po ty nejdražší od nadnárodních značek. Čím se liší a co ovlivňuje cenu batohu? Těch faktorů je velká řada. Nejprve je potřeba podívat se na kvalitu zpracování batohu, včetnì propracovaného pevného, anatomicky tvarovaného zádového systému, který je důležitý pro zdravý vývoj zad vašeho dítěte.
Váha batohu
Jedno z nejdůležitějších kritérií pro mnohé maminky školáků. Ano, váha samotného batohu je velice důležitá, ale opět platí dvojí pohled. Výrazně lehký batoh může znamenat absenci výše zmíněného pevného zádového systému. Není pravdou, že by zádový systém s anatomicky tvarovaným hliníkovým rámem výrazně ovlivňoval váhu batohu. Hliník jako kov je opravdu lehoučký a protěžuje zádové systémy opravdu minimálně (např. váha hliníkového rámu u studentského batohu značky Topgal je 0,06 kg, u školních batohů je to dokolnce jen 0,04 kg.). Úplná absence zádového systému bez anatomického tvarování zad sice může lehce ubrat na váze batohu, naopak ale může zkomplikovat vývoj zad vašeho dítìte.
Váhu batohu ovlivňuje použitý materiál, aplikace a nášivky na batohu, druh zátěru proti dešti a rozmě a členění batohu.
Velikost batohu
Batoh vždy vybírejte podle velikosti vašeho dítěte. Občas máme tendenci dětem kupovat např. o číslo větší oblečení či boty s tím, že do nich dorostou. U batohů toto prosím neaplikujte. Pokud koupíte např. studentský batoh doporučovaný od 5.třídy prvňáčkovi, byť třeba bude opatřen kvalitním zádovým systémem, pak bude na jeho zádech působit mohutně, nebude správně sedět, délkou bude sahat až na hýždě a opět tím budou trpět záda školáka. Navíc studentské batohy bývají i díky své velikosti těžší než batohy proprvní stupeň ZŠ.
Jeden batoh do školy i na výlety
Pokud se rozhodujete, zda svému dítěti nekoupit raději sportovní batoh, který by využilo jak do školy, tak i na výlety, pak tuto možnost rozhodně zavrhněte. Sportovní batohy sice mívají anatomicky tvarovaný zádový systém, který ale nebývá tak pevný jako u školních batohů. To se taktéž týká dna, které je u školních batohů vyztužené či ze speciálních materiálů a na rozdíl od sportovních batohů bývá často opatřeno i nožičkami pro lepší stabilitu.
„Ale já chci batoh s Kittynou!“
Ano, děti milují licenční motivy, ale jak dlouho jim přízeň vydrží? Víme, že je těžké tlaku komerce odolat, ale dětsých hrdinů je spousta a stále přicházejí noví, takže se může stát, že za rok už bude „Kittyna out“ a dítě bude chtít batoh nový. Pokuste se domluvit na kompromisu. Vytipujte tři až pět batohů, které budou splňovat vaše kritéria pro správný batoh z hlediska zdravotního, velikostního i objemového. Z těch ať si pak dítě samo vybere batoh s motivem mu nejbližsším. Přeci jen právě vaše dítě bude daný batoh užívat denně po dobu 3 a někdy i více let.
Tak, teď už nám zbývá jen popřát dobrou ruku při výběru a dětem krásnou druhou půlku prázdnin.