Jak udržovat školní batoh, aby co nejvíce vydržel

Jak vybrat školní batoh, jak jej správně nosit, nebo jak vyzrát na těžký batoh, takových rad jsme již dali spousty a najedete je i na těchto stránkách.  Dnes se chceme zaměřit na to, jak našeho školního parťáka udržovat tak, aby nám co nejvíce vydržel. Přeci jen jde o batoh, se kterým děti chodí denně do školy po dobu desíti měsíců v roce. Denně je batoh zatížen několika kilogramy nákladu tak, jako záda našich dětí a upřímně, ne každý školák se k batohu chová úplně vzorně. Navíc mnohdy v batohu nenajdete jen učebnice a školní potřebnosti, občas se v něm objeví zapomenutá svačinka, banán, který už nebude vhodný ani na koktejl, a těch hraček a dalších věciček co děti úplně nutně potřebují, i když by do školy patřit neměly…

IMGP2433

Co s tím?

Batoh svého dítěte pravidelně kontrolujte. I když je váš školák již samostatnou jednotkou, je lepší obsah batohu, alespoň na prvním stupni základních škol, čas od času zkontrolovat. Ta hlavní kontrola by pak měla přijít na konci školního roku, kdy batoh úplně vyprázdníte a zkontrolujete jeho stav. Zjistíte, zda na něm nejsou zjevné nějaké zásadní formy poškození, jestli je čistý natolik, že jej můžete po dobu prázdnin uložit do skříně.

Na prvním místě je potřeba zvážit, zda batoh bude vyhovovat i pro další školní rok nejen z vizuálního hlediska, ale také svou funkčností a hlavně vzhledem k růstu vašeho dítěte. Pokud nároky škol na objem batohu rostou, určitě se poohlédněte po batohu větším. Tím hlavním hlediskem při posouzení, zda batoh bude sloužit i za rok, je výška vašeho dítěte. Batoh by neměl být příliš malý, ani příliš velký k zádům vašeho potomka, jinak může dojít k negativnímu vlivu na vývoj páteře školáka. Na zádech školáka by měl sedět od vrchní části ramen po pas.

Pokud batoh ještě na další školní rok vydrží, bude potřeba jej možná lehce vyčistit.

Jak tedy čistit batoh?

Ano, výrobci opravdu nemohou doporučit batoh jen tak strčit do pračky a vyprat. Proč? Je to z několika důvodů. Určitě dojde k poškození zátěru proti dešti, kterým je každý batoh opatřen. To sice lze nahradit tím, že jej po usušení nastříkáte impregnačním sprejem, ale ochrana před deštěm už nikdy nebude úplně stoprocentní. Druhým důvodem je, že může dojít k poškození případného potisku batohu nebo aplikací na něm našitých. Pokud k tomuto dojde, nemohli byste pak batoh u výrobce reklamovat, závady by vám nebylo možné uznat.
Dnešní batohy jsou natolik propracované a složité, že by mohlodojít působením agresivního pracího prostředku k poškození jejich zádového systému, nebo případnému poničení látky.

Ještě jste si stále praní v pračce nerozmysleli? Tak prosím alespoň ze zádových systémů s hliníkovým rámem daný rám před praním vytáhněte. Za žádných okolností však nesušte batoh v sušičce.

Jak na skvrny?

Pokud chcete batoh vyčistit od skvrn, pak použijte vlažnou vodu, a skvrny čistěte namočeným hadříkem či houbičkou. Jelikož jsou batohy nejčastěji ušité z polyesteru nebo nylonu, můžete si vzít na pomoc čisticí prostředek, jež je určen na čištění látek.

Jak na zápach či zatuchlý batoh?

Pokud jste našli v batohu nějaký poklad, který zanechal nesmazatelnou pachovou stopu, je jej potřeba určitě čistit vhodnými čisticími prostředky viz odstavec výše. Pokud to nezabere a pach po usušení zůstává, pak je potřeba zkusit staré babské rady a použít ocet nebo jedlou sodu. Zkuste postižené místo zaprášit jedlou sodou a nechat působit. Pokud ani to nezabere, pak zbývá stará dobrá voda s octem. Samozřejmě můžete zkusit použít i speciální odstraňovače pachů na textil, doporučujeme je ale nejprve vyzkoušet nastříkat na část látky batohu, zda náhodou nezpůsobují případné skvrny.

Po usušení batohu a jeho naimpregnování je jej možné konečně uložit do skříně na zasloužený prázdninový odpočinek před další školní šichtou, která už klepe na dveře.

IMGP3001