Péče o mléčné zuby – nepodceňujte ji!

Pokud vaše dítě zažilo už nějaké to vytrhnutí zkažených zoubků, pravděpodobně ho v budoucnosti čeká nošení rovnátek, protože stálé zuby mohou narůst křivě. Narušení dočasného chrupu může znamenat, že jsou zárodky stálých zubů ohroženy infekcemi. Zapomeňte na sladké zubní pasty, protože dětský chrup potřebuje skutečnou ochranu. Nechte děti, aby si správné hygienické návyky osvojily od vás!

dental-hygiene-156103_1280

JAK SPRÁVNĚ ČISTIT ZUBY

  • Základním návykem pro vaše dítě by mělo zůstávat pravidelné čištění alespoň dvakrát denně. Doba čištění by se měla pohybovat okolo dvou minut. V dospělosti vaše dítě na své návyky rozhodně nezapomene a bude to brát jako přirozenou součást života.
  • Zuby se samozřejmě čistí ráno a večer. Před spaním, aby nezůstával na dásních a zubech povlak a ráno kvůli bakteriím, které se za noc v puse vytvoří. Nemluvě o nepříjemném ranním zápachu z úst.
  • Pomozte svému dítěti správným pohybům s kartáčkem. Postavte jej před zrcadlo a veďte mu ruku. Horní zuby se čistí směrem od dásní dolů a dolní zuby opačně od dásní nahoru. Naučte svou ratolest také přejíždět kartáčkem po plochách zubů a dbejte, aby krouživým pohybem jezdily po dásních z vnější a vnitřní strany. Kartáček by se měl dostat až dozadu do úst.

Abychom to vzali od začátku – první vyklubané zoubky by se měly čistit bez pasty, až od roku a půl používejte pastu v malém množství. V tomto věku začínejte s hygienickou výchovou. Nechte děcko při koupání ve vaně hrát si s kartáčkem a naučte ho vyplachovat ústa a vyplivovat vodu. Současně začínejte čistit zoubky a pokuste se, aby vás dítě časem napodobovalo. Ačkoliv si malé děti začínají samy čistit zuby už od dvou let, budou stále ještě pár let potřebovat vaši asistenci, a tak nezbývá nic jiného než vždy ještě nakonec malým dětem zoubky dočistit.

toothbrush-390870_1280

ČISTĚNÍ JE HRA

Jak už bylo řečeno, napodobování je základní učební postup, na základě něhož dosáhnete skvělých výsledků. A to se týká i čistění zubů. Až budou s vámi děti v koupelně, ukažte jim, jak názorně si čistíte zuby a vyzvěte je, aby si čistily chrup s vámi. Hygiena může být i zábavná, dělejte grimasy, vydávejte zvuky, no zkrátka dělejte vše proto, aby se děti dobře bavily a nebraly čištění jako nutné zlo.

  • Dětské kartáčky také pobaví, s pohádkovým hrdinou nebo roztomilou přísavkou se zdají hned zajímavější a čištění jde líp od ruky.
  • Čištění zubů do rytmu hudby je prostě legrace. Je to také jeden ze způsobů, jak nadchnout svou ratolest pro pravidelnou hygienu!
  • Vyprávějte svým dětem pohádky typu, co všechno se může stát, když si nebudou čistit zoubky. Dávejte si však pozor, abyste nepřeháněli a nedovedli svá vyprávění do hororu, protože by se mohlo stát, že vašemu dítěti pak zůstanou jen strašidelné vzpomínky na to, co se stane, když nebudou pravidelně čistit.

 

SLADKOSTI OMEZTE

Všeho s mírou a rozumem. Jděte svým dětem příkladem i v oblasti stravování. Sladké dobrůtky po obědě nebo na svačinu mají zhoubnější vliv na dětský chrup, než když sní sladké jako hlavní jídlo (ovocné knedlíky, nudle s mákem..). Sladké hlavní jídlo zaveďte jako něco svátečního, podobně také mlsání jen tak. Děti se velmi rychle přizpůsobují a zvykají si na nový životní styl, a tak si rychle zvyknou i na sladké odměny. Horší je to pak, když vyrostou a svých dětských návyků už se těžko v dospělosti zbavují. Správná výchova dětí se vždy v dospělosti v dobré obrátí!