Výroba vlastního jídla je samozřejmě mnohem kreativnější činnost, než hraní počítačových her. Vaření má ale spoustu dalších praktických výhod. Vaření většinou děti hrozně baví. Dodává jim pocit dospělosti a samostatnosti. Učí se nové věci, které se jim rozhodně budou hodit. Každá holčička se ve škole nebo ve školce určitě ráda pochlubí tím, že umí upéct bábovku.
Pokud vaření a pečení vašeho potomka opravdu chytne, naučí se časem některé jídla připravovat samo a tím už vlastně šetří i váš čas. Domácí strava je pro dítě samozřejmě nejlepší a samostatné vaření je lepší způsob jak ušetřit čas, než objednat dítěti pizzu.
Pohyb dítěte v kuchyni má ale svá úskalí. Rozhodně ze začátku nenechávejte dítě v kuchyni samotné. Moderní vybavení kuchyně skrývá spoustu pro děti nebezpečných prvků od nožů až po myčku. Jak jistě víte, když jde o zranění, jsou děti velmi kreativní. Na druhou stranu jinak, než pohybem v kuchyni se vařit nenaučí. Dokud budete dětem zakazovat šahat na rozžhavenou plotnu, bude je to velmi lákat. Jakmile jednou zjistí, že plotna skutečně pálí, znovu to už nezkusí. Je to stará osvědčená metoda Pokus – Omyl.
I tak ale nezapomeňte ještě před vařením zajistit ty nejnebezpečnější přístroje a kuchyňské pomůcky.
- Varnou konvici dejte dostatečně vysoko. Bublající vařící voda je velmi lákavá.
- Zajistěte všechny elektrické zásuvky.
- Šuplíky mohou pro děti sloužit jako schůdky, neměly by proto být vedle sporáku.
- Pokud máte v myčce nože apod., vždy ji bezpečně zavřete.
- Všechny elektrické spotřebiče se dnes prodávají s dětskou pojistkou.
- Vařte raději na zadních plotýnkách.
- Trouba by měla mít také dětskou pojistku a chlazení dvířek, případně trojité sklo.
Jak učit vaření
Děti zpravidla netuší, co je to olej a co dělá vroucí voda. Je třeba jim naprosto vše detailně ukázat a popsat funkci. Pokud necháte dítě v kuchyni bez podrobných instrukcí, mohou pak v dobré víře strčit do mikrovlnné trouby domácího mazlíčka, kterému byla zima. Důležité je také od začátku dítě učit vypínat všechny přístroje a uklízet všechno nádobí. Bezpečnost je ale hlavní. Začněte elektrickými spotřebiči a pak teprve vysvětlete, jak funguje plyn. Rovněž dítěti vysvětlete, co dělat při poranění nebo jiné nehodě. Nejnebezpečnější přístroje, které dítě stejně nebude používat, jako velký sekáček na maso, umístěte na nejvyšší poličky nebo do uzamčené skříňky.
Pak přichází na řadu důvěra. Prostě nechte děti samostatně pracovat s ostrými předměty a horkými potravinami. Když vše názorně předvedete, dítě rádo všechno přesně zopakuje. Ze začátku je při všech činnostech bedlivě pozorujte a časem nechte dítě pracovat samostatně.
Začněte tím nejjednodušším
Než se pustíte s dítětem do konkrétních receptů, naučte ho ty nejprimitivnější postupy. Uvidíte sami, jakou radost bude dítě mít, když si bude moct samostatně připravit třeba jen chleba s Nuttelou nebo kukuřičné lupínky s mlékem. Už jen díky tomu se naučí používat talíře, nože a ledničku.
Navíc, když se dítě naučí samo si připravovat jednoduchou snídani, jistě vám to zpříjemní ranní vstávání.
V příštím díle vám prozradíme jednoduché recepty na studené pokrmy, které děti hravě zvládnou.