Naučte děti jíst ryby nejen o Vánocích

RYBA

photo by Ernst Vikne on Flickr

Faktem je, že lidé pořád víc a víc podceňují roli tradic a dnes již najdeme mnoho domácností, kde součástí štědrovečerní večeře kapr rozhodně není. Přitom ryba je svátečním pokrmem už od 19. století. Jde o symbolické postní jídlo. Málokdo ví, že narození Ježíše se událo na rozhraní dvou věků – končících Ryb a začínajícího věku Skopce. Proto se Kristus často zobrazoval jako beránek nebo ryba.

Dost už ale k tradicím. Sice jsou tradice důležité, protože stmelují rodinu. Ale ještě důležitější je zdravá a pestrá strava, do níž rozhodně ryby patří. Odteď až do příštího roku můžete jako rodiče zapracovat na tom, aby si vaše děti ryby zamilovaly nebo je alespoň jednou za čas snesly. Jak na to?

Čím dřív je objeví, tím líp

Začleňte ryby do jídelníčku v co nejnižším věku dítěte. Neznamená to, že bude filé a pstruh na jídelníčku každý víkend, sem tam přeci můžete vmíchat rybu do kašičky, rýže nebo těstovin. Na chuť ryb budou děti zvyklé a později je nebudou pravděpodobně odmítat ani vcelku na talíři s přílohou.

Buďte vynalézaví

Některé děti neodbytně odmítají cokoliv, kde jen náznakem ucítí rybu. Pokud máte chuť, zabrouzdejte na internetu nebo zkuste kreativitu v kuchyni na vlastní pěst. Ryba se dá do jídla zakomponovat mnoha způsoby, jen je objevit. Nenechte se odradit a vždy do receptů zahrňte to, co má vaše dítě nejraději. Co takhle pomazánky nebo saláty? Konzervované ryby sem krásně přidáte spolu s oblíbenými těstovinami nebo slanými krekry.

Popusťte uzdu fantazii

Děti si rády hrají a líbí se jim legrační nápady. Mnozí rodiče mají zkušenosti, že největší radost dětem dělají veselé talířky a hrnečky, z nichž pak raději jedí a pijí. I tak je to s jídlem, když je hezky připravené. Trochu „piplání“ není na škodu. K zeleninové obloze nebo jen tak k těstovinám můžete třeba „umělecky“ ztvárnit na talíři smajlíka pomocí tuňákové pasty. Oko z okurky na rybím filé je taky pěkným zpestřením. Děti si budou cenit vašich nápadů, hlavně je jídlo bude víc bavit.

Vyprávějte

Dítě intenzivně „nasává“ informace z okolí. Cokoliv jim řeknete, tak v nich zůstane. Jako jim vysvětlujete a vyprávíte o jiných věcech, můžete začít mluvit i o rybách, hlavně o tom, proč jsou pro člověka důležité a zdravé (vzácný jód, rybí tuk a bílkoviny). Dávejte si však pozor a mluvte s dětmi jako s rovnocennými partnery, není nic horšího než soustavné poučování a okřikování kvůli skákání do řeči.

Pusťte dětem poutavý dokument nebo kreslený film o rybách, vyprávějte o bohatém a tajemném světě podmořských a sladkovodních ryb. Obvykle děti neznámý a krásný svět ryb fascinuje. Pozvolna se možná dostanete i k vánočním tradicím a můžete tak vysvětlit, proč je ryba o Vánocích důležitá (viz výše).

Aktivně děti zapojte

Aktivní zapojení dětí do procesu vaření je klíčové. Svěřeného úkolu se zhostí se stejnou vervou i chlapci. Dochucování ryby, míchání nebo krájení jsou vlastně zábavou, ale také odpovědností, kterou si děti rády nechají líbit. Až s vámi děti dovaří, taky si rády ochutnají své dílo a možná se pak na ryby budou dívat jinak, protože si je ochucovaly samy. Pochvalte malé kuchtíky a vymyslete na příště nový recept, který s vámi zvládnou raz dva.