Jak naučit dítě správným stravovacím návykům?

V současné době jsou děti ohrožovány nezdravým životním stylem více než dříve. Ve školách jsou automaty se sladkými nápoji nebo čokoládovými tyčinkami a fastfoodové restaurace potkáváme dnes už na každém rohu. Děti se takovým nástrahám zkrátka nemůžou vyhnout, ale to neznamená, že musí těmto lákadlům podléhat. Své ratolesti můžete vést ke správné životosprávě tak, že ani nebudou mít potřebu si kupovat „pochoutky“ z automatů a fast foodů.

Stravovací návyky děti přebírají od svých rodičů

Stravování dětí

photo by Simonita on Picasa

Proto jste právě vy tím hlavním vzorem, kterým se inspirují. Prvním krokem k upravení dětského jídelníčku je změna vašeho vlastního stravovacího režimu. Jíte ve spěchu, nepravidelně a odbýváte se rychle připravitelnými potravinami? Dávejte si pozor, protože tímto jídelním chováním neubližujete pouze sami sobě, ale i svým dětem. Změňte svůj přístup k jídlu a změníte i návyky ostatních členů rodiny, včetně těch nejmenších.

Školní jídlo spoluutváří dětský pohled na stravování významným způsobem, protože do školy děti chodí velkou část svého života. Jak nejlépe dělat svačiny, aby přispívaly ke zdravému životnímu stylu malého školáka?

  • Děti by neměly mít důvod si chodit kupovat svačinu do školních bufetů nebo automatů, protože ji mají dostávat z domova. Pravidelné jídlo, nejlépe každé tři hodiny, zajistí, že dítě nebude mít návaly hladu a chuť koupit si něco nevhodného.
  • Při přípravě dopoledních nebo i odpoledních svačin dbejte na to, aby bylo jídlo vždy doplněno alespoň kouskem čerstvé zeleniny nebo ovoce. Budete mít jistotu, že do sebe vaše dcera nebo syn dostane některé potřebné vitamíny a minerály.
  • Mnohé děti odmítají zeleninu, protože jim moc nechutná a často ji nosí ze školy zpátky domů nesnědenou. Upravte vzhled zeleniny tak, aby působila přívětivěji. Krájená na malé kousky a v pěkné svačinové krabičce či ubrousku může zelenina působit lákavěji.
  • Konzumováním svačin mezi hlavními jídly se naučí vaše dítě pravidelnému jídelnímu režimu bez tendencí k přejídání.

Konzumace jako výjimečný moment dne

Již dávno pominuly ty doby, kdy se jídlo považovalo takřka za posvátnou záležitost. Lidé se scházeli společně u večeře, oběda i snídaně a jedinou činností, která takové chvíle doplňovala, bylo povídání. Dnes se dá považovat za sváteční událost, kdy se sejde společně rodina u večeře. Jíme každý odděleně u svého počítače nebo televize a vnímáme spíš jiné podněty, než je chuť jídla.

photo by Bruce Tuten on Flickr

Děti přebírají tyto návyky, které jsou zřejmě jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů k dětské obezitě. Při sledování televize totiž sní větší množství jídla než by si možná přáli, protože jejich pozornost odvádí jiná činnost. Naučte své děti, že jídlo se konzumuje na určeném místě (například v kuchyni u stolu). Odvykne si potom doprovázet tuto činnost ještě něčím dalším.

Rychlá občerstvení – už nikdy?

Je důležité si uvědomit, že přísné odpírání menších jídelních hříchů nepřináší žádné ovoce. Čím více budete zakazovat, tím větší chuť bude mít vaše dítě zákazy porušovat. Neodpírejte sobě ani svým ratolestem občasné návštěvy rychlých občerstvení.

Naučte je, aby si vybíraly z nabídky zdravější varianty sladkých nebo slaných jídel, například mohou zvolit místo smetanové zmrzliny ovocnou taštičku a namísto hranolků s tatarkou obyčejné malé hranolky bez dochucovadel. Střídmost a pestrost v jídelníčku je klíčem ke zdraví, a tak jednou za čas neuškodí dopřát si i něco „mastnějšího“.

Nezapomeňte na pitný režim

Dohlížejte na své děti, aby vypily za den nejméně 1,5 litru tekutin. Snažte se vyhnout kupování slazených nápojů nejen kvůli vysokému množství cukru, ale i vyšší energetické hodnotě. Energii by děti měly ideálně získávat především z potravin. Voda, čaje a zředěné džusy tvoří nejlepší možnou nápojovou variantu, která zdravě doplní potřebné tekutiny.