Učíme děti plavat

Bojíte se, že se vaše děti budou těžko učit plavat, když jste s nimi vynechali kurzy plavání pro kojence? Neděje se nic hrozného. Studie sice prokázaly, že ty nejmenší děti mají díky kurzům plavání rozvinutější motoriku a nebojí se vody, není to ale nic, co by nemohly v pozdějším věku dohnat. Mnoho rodičů s kojenci na kurzy plavání nechodí, malé děti jsou totiž náchylnějšík ekzémům nebo třeba zánětu zvukovodů. Jak tedy postupovat, aby se děti vody nebály a plavat se naučily co nejsnáz a nejrychleji?

Nezapomeňte, že děti se nejlépe učí nápodobou rodičů. Takže pokud se vám moc nechce namočit si obličej, plavete s hlavou vysoko vystrčenou a nadáváte na výrostky, když vás trochu pocákají, pravděpodobně budete těžko přesvědčovat děti, že mít hlavu pod vodou je báječné.

5 věcí, které nedělat

  • Děti do ničeho nenuťte.
  • Nestrkejte dětem násilím hlavu do vody.
  • Nepoužívejte kruh.
  • Neučte hned děti plavecké styly.
  • Neučte dítě zacpávat si nos.

Místo toho přistupujte k celé misi jak naučit děti plavat jako k zábavné hře. Když z vás děti nebudou cítit napětí, pobyt ve vodě si užijí a všechno půjde mnohem rychleji.

Pobyt na břehu

Základem je vybudovat v dětech důvěru k vodě. Toho dosáhnete postupným „otužováním“ – a to i v případě, že je voda dostatečně teplá. Děti klidně stráví celý den pobíháním ve vodě, co jim sahá sotva po kotníky, jen občas vlezou do hloubky po kolena. Možná s nimi prosedíte nějaký čas na schůdcích do bazénu. I toto postupné oťukávání je ale velmi důležité – děti totiž pochopí, že s vodou může být docela zábava. Buďte blízko – abyste mohli okamžitě zasáhnout. Hovoří se o vzdálenosti na dosah ruky. A vezměte dítěti do brouzdaliště nějaké hračky, ať ho to baví ještě víc.

Potápění

Vedle klasické a povinné hry „spadla lžička do kafíčka“, která se vám po čase může docela omrzet, je právě lovení nejrůznějších předmětů ze dna bazénu jednou z nejoblíbenějších aktivit. Když kolem sebe máte víc dětí, můžete je nechat závodit v lovení věcí ze dna bazénu, když je dítě samo, můžete mu dělat parťáka i vy.
Malé děti se především zbaví strachu z vody. Naučí se pohybovat ve vodě, nebude jim vadit mít mokrý obličej (což oceníte, až jim budete umývat vlasy), pravděpodobně ale jejich plavání nebude rozhodně vypadat jako kraul nebo prsa. Budou se ale ve vodě sebevědomě pohybovat a nebudou se bát – a to je začátek „kariéry“ plavce.

Hry pro skoro plavce

Můžete použít obruče, dát je pod vodu a nechat děti proplout skrz – jako potápěči, kteří objevují tajné podvodní tunely. Můžete dětem vyprávět příběhy o delfínech, kteří umí skákat nad vodou. O lachtanech, kteří si ve vodě hrají s míčem, o velrybách, které umí vystříknout nad vodu vysoký sloupec vody. Pokud dítě pobyt ve vodě baví, počítá se každá minuta, i kdyby si mělo jen házet s míčem ve vodě po prsa. Dítě nejen zdravě sportuje a užívá si zábavu s přáteli. Získává sebedůvěru a potřebné návyky, které později rozhodně zúročí.
Nácvik opravdového plavání
Až dojdete k závěru, že vaše dítě se je ve vodě opravdu jako ryba, můžete se pustit do nácviku opravdového plavání. Podle expertů je nejjednodušší začínat s výukou plavání stylem znak. Děti se položí na vodu a nejdřív se pohybují jen pomocí kopání nohama, později přidají ruce. Obdobně je můžete naučit další styl, kraul. Zde může neocenitelnou pomoc představovat pěnová destička, které se děti drží a kopou nohama.
Až jako poslední přichází na řadu prsa – právě tento styl je totiž poměrně dost náročný na koordinaci. Vyžaduje totiž provádět odlišný a poměrně složitý pohyb rukama a nohama, zároveň je nezbytné udržovat rytmus nádechu a výdechu.
A dobrá zpráva na závěr, pod odborným vedením se děti, které se nebojí vody, naučí správně technicky plavat několika styly klidně za týden.