Vybíráme sport vašemu dítěti na míru

Každé dítě si může najít sportovní disciplínu, která ho bude bavit, ze které bude mít radost a ve které bude dobré. Ať už půjde o fotbal, tenis, karate nebo třeba zápas, vždy pro něho bude spojena s příjemně tráveným časem, který zároveň bude blahodárně působit na jeho zdraví.  Tím, že se bude věnovat sportu, zvýší váš potomek pravděpodobnost, že z něj vyroste zdravý člověk, který bude moci vést plnohodnotný život. Navíc sport dětem pomáhá vyplnit volný čas, seznámí se díky němu s novými kamarády a vybijí přebytečnou energii. Jak tedy pomoci dítěti najít ten ideální sport právě pro něj?

Soccer girl

photo by Ernst Vikne on Flickr

Při výběru sportu pro vaše dítě je nutné vždy myslet na jediné: Zvolený sport musí vaše dítě bavit. Je proto dobré, když si vaše dítě může vybrat z co největšího počtu disciplín. Jednoduchou strategií je sledovat nejrůznější zápasy v televizi a povídat si o tom, co děti na obrazovce vidí. Pokud sport dítě alespoň maličko zaujme, umožněte vaší ratolesti vyzkoušet si disciplínu na vlastní kůži. Pokud vám to vaše možnosti dovolí, nechte dítě v předškolním věku a na prvním stupni ZŠ provozovat i hned několik sportů, získá tak více dovedností a zároveň si postupem času vybere sport, který mu opravdu „padne.“

Pokud vaše dítě nějaký sport zaujme, nenechejte ho v tom samotné. Profesionální trenér sice dokáže vylepšit výkon vašeho dítěte po technické stránce, pokud se však k dítěti přidáte i vy osobně, uvidí, že máte z jeho sportování radost, že ho podporujete a že mu věříte.

Pro dítě neexistuje lepší motivace než pozornost a důvěra jeho rodičů, proto jste to právě vy, kdo drží v rukou klíč ke sportovním úspěchům svého dítěte.

Pokud chcete svému dítěti při výběru disciplíny pomoci, zvažte tři otázky:

  • Je vaše dítě sólista, nebo týmový hráč?
  • Pro jaký typ sportu má vaše dítě fyzické dispozice?
  • Chcete, aby vaše dítě sport provozovalo pouze rekreačně, nebo v něm má mít i ambice závodit?

Týmový nebo individuální sport – otázka číslo jedna

photo by Melanie Burger on Flickr

Některé děti jsou rozenými týmovými hráči, dokážou skvěle spolupracovat a jsou šťastné, mohou-li přispět k vítězství svého týmu. Na druhé straně jsou děti, které rády spoléhají samy na sebe. „Sólisté“ si rádi dokazují, že umí vítězit díky svým vlastním výkonům a nemají rádi, když je omezují ostatní spoluhráči. Pokud nevíte, ke které skupině patří vaše dítě, zjistěte si, jak se chová v kolektivu. Typickou ukázkou je hra na školu. Představuje-li při ní vaše dítě žáka, máte doma týmového hráče, je-li váš potomek v roli učitele, zplodili jste sólistu.

Dalším krokem při vybírání disciplíny je najít takový sport, který je v souladu s tělesnou stavbou vašeho dítěte. Drobný a hubený chlapeček s největší pravděpodobností nebude dobrý zápasník, ale mohl by se uplatnit jako plavec, naopak urostlý klučina může pomýšlet na silovější disciplíny. Samozřejmě to neplatí vždy, i v NBA jsou drobní basketbalisté, jenže zde je nutno mít na paměti, že za jejich úspěchem stojí dlouhý trénink podpořený neuvěřitelně silnou vůli. Vždy je lepší umožnit dítěti sport, pro který má vlohy, než ho trápit něčím, co mu nejde.

A poslední otázka – jak vážně sportovní ambice svého dítěte berete? Chcete se mu pouze postarat o zábavnou a zdraví prospěšnou výplň volného času, nebo byste ho rádi viděli, jak zvedá nad hlavu Stanleyův pohár? Pamatujte, že to hlavní, co by měl sport vašemu dítěti přinést, nejsou ceny nebo snad dokonce peníze. Je to vědomí, že se dřina může vyplatit, smysl pro fair-play a sebekázeň. Navíc je nutné si uvědomit, že má-li se vaše dítě věnovat sportu závodně, vyžaduje to od vás obrovskou investici v podobě volného času, energie a peněz.