5 kroků, které naučí vaše dítě hospodařit s penězi

Peníze hrají v životě člověka důležitou roli. Zajišťují mu základní životní potřeby, mohou pro něho být odměnou i motivací. Zároveň však mohou peníze lidem život zásadním způsobem zkomplikovat, pokud s nimi neumí řádně hospodařit. Jak správně vysvětlit vašemu dítěti význam peněz? Jak ho naučit sebekontrole nutné k rozumným výdajům? A měla by vůbec vaše ratolest dostávat nějaké peníze?

Tým psychologů se zeptal britských školáků, odkud berou rodiče peníze. Více než 45% osmiletých Britů odpovědělo prostě: „v peněžence,“ dalších 28% se domnívá, že bankovky získají u pokladny výměnou za jiné. Co z toho vyplývá? Děti vnímají peníze jako cosi tajemného, s čím se sice každodenně setkávají, zároveň však přesně neznají systém jejich fungování.

Správně pochopit peněžní systém je ale pro dítě zcela zásadní krok. Ovlivní totiž do značné míry i jeho celoživotní postoje a hodnoty. Naučí-li se v dětství rozumně hospodařit, přinese si tuto schopnost i do dospělosti, bude-li odmala rozhazovat, těžko se tomu později odnaučí. Jak tedy dítě s penězi seznámit?

Vysvětlujte brzy a podle skutečnosti

Čím dříve se vaše ratolest s existencí peněz seznámí, tím snáze (a lépe) pochopí jejich význam, hodnotu a fungování. V žádném případě by pro vaše dítě neměly být peníze záhadným papírkem, který vytáhne máma z peněženky, aby mu obstarala, co si přeje. Od začátku musí vaše dítě chápat, že peníze mají svou hodnotu a jejich přítomnost není samozřejmá.

Vysvětlování typu „ne, nedostaneš, nemám studnu na peníze,“ však není tou pravou cestou. Váš potomek si zaslouží znát pravdu o získávání peněz, vysvětlete mu proto, že jsou peníze odměnou za práci a vy můžete utratit pouze tolik peněz, kolik vyděláte.

Naučte dítě rozlišovat důležité

Pro vaše dítě je zcela zásadní pochopit rozdíl mezi potřebou a přáním. Zpočátku totiž nepociťuje žádný rozdíl mezi hladem a chutí na lízátko, má však vás, abyste mu tento rozdíl vysvětlili. Tím, že ho naučíte rozlišovat nezbytné od zbytečného, mu nesmírně usnadníte rozhodování i do budoucna.

Nechejte dítě čekat

Trpělivost a odhodlání vyčkat jsou pro rozumného investora životně důležité. Tím, že vaše dítě pochopí, že vše nedostane hned, rapidně sníží riziko zadlužování se v budoucnosti. Tím, že si bude muset na vytouženou hračku počkat, v něm nejen vybudujete trpělivost, ale zároveň se naučí určovat priority, stanovovat dlouhodobé cíle a dotahovat věci do konce. A vy se vyhnete vřískajícímu dupajícímu mazánkovi, který se dožaduje u výlohy hračkářství nové koloběžky.

Nechejte ho hospodařit samotného

Vlastní zkušenost je vždy lepší než spousty rad. Dovolte proto vašemu dítěti vyzkoušet si hospodaření s penězi na vlastní kůži. Budete-li například dávat svému dítěti určitou částku (úměrnou jeho věku a schopnostem), může si potomek sám „zažít“ jaké to je hospodařit s vlastním rozpočtem, jak se spoří, zároveň mu to opět usnadní stanovovat si priority.

Chcete-li svému dítěti ještě více pomoci, hospodařte společně s ním. Sepište seznam přání vašeho dítěte, jejich cenu, evidujte, jak rostou jeho úspory. Vaše dítě bude mít nejen lepší přehled o vlastním majetku, bude se moci radovat z jeho růstu a zároveň se bude na vytouženou věc i více těšit.

Jděte příkladem

Nic by neuškodilo vašemu dítěti více, než kdyby ve vás nemělo dobrý příklad. Těžko budete vést dítě k odpovědnosti, zatímco si sami budete půjčovat na zbytečnosti. Ukažte proto vlastním dobrým příkladem, že to s rozumným hospodařením myslíte vážně. Povídejte si před dětmi o penězích, diskutujte s nimi o větších investicích, ukažte jim, že si sami spoříte.