Tvoříme s dětmi – zručnost a kreativita

S tím se dá ovšem vcelku snadno bojovat. Chce to jediné – váš čas a trochu trpělivosti. Pojďme se podívat, jakým aktivitám se věnovat, aby to bavilo děti i vás a zároveň to bylo pro všechny přínosné.

tvoření

photo by Orin Zebest on Flickr

Křídou po zdi

Pokreslené zdi – odvěká noční můra všech rodičů. Ovšem pozor! Stačí přetřít zeď speciální vodou omyvatelnou barvou, nebo na ni připevnit velkou tabuli. Pak už jen nakupte barevné křídy a hurá do díla! Nechte děti popustit svou fantazii a zároveň tak rozvíjet své schopnosti. Uvidíte, že výsledek vás překvapí a ještě si budete s chutí kreslit s dětmi i vy.

Stříhání, lepení

Ano, stříháním obrázků si děti skvěle procvičí jemnou motoriku rukou. Zároveň se tak učí i trpělivosti a schopnosti soustředit se. Ale co pořád stříhat? Dejte dětem k dispozici starý magazín, kalendář, nebo i obrázek, který zkrátka už nevyužijete, a nechte je, ať si stříhají dle libosti. Jednotlivé kousky potom mohou lepit na připravený karton, nebo čtvrtku. Dětská fantazie nezná mezí a věřte tomu, že vzniknou přímo umělecké koláže, které budou zdobit váš domov.

Vyrábíme hračku pro nejmenší

Skvělým tipem na smysluplnou aktivitu je výroba dárku pro nejmenší děti, při které si dítě trénuje zejména jemnou motoriku. Potřebujete jen vodu, čirou plastovou lahev, drobné barevné předměty jako stužky, knoflíky, mušličky, či třeba flitry. Vaše dítě bude s chutí vkládat do lahve jednotlivé předměty, čímž si nevědomky procvičuje uchopovací schopnosti. Navíc se tak učí i třídit věci podle toho, jestli hrdlem projdou, či nikoli.
Lahev následně naplňte vodou, zavřete, uzávěr případně zalepte a krásná hračka pro nejmenší je na světě. Při každém pohybu lahví se barevné předměty pohybují, a to přeci naši nejmenší milují!

 

Inspirací pro tento článek byl blog http://zlesa.blogspot.com.