Jak naučit dítě udržovat ve věcech pořádek

pořádek

photo by EvelynGiggles on Flickr

Každá věc má své místo

Samozřejmě, vy víte moc dobře, že trička jsou ve třetí polici vpravo a lego je ukryto v té prostřední krabici. Pro děti ale tenhle systém nemusí být až tak jasný. Usnadněte jim hledání například pomocí barevných a obrázkových kartiček, které vždy označí, kde se co nachází.

Obrázkový systém

Do šatní skříně můžete nalepit cedulky s obrázky jednotlivých druhů oblečení. Krabice s hračkami zase odlište barevně, případně i materiálově. Když bude stavebnice v modré plastové krabici, plyšové hračky v proutěném koši a papíry, pastelky a fixy v dřevěné truhličce, dítě si snadno zapamatuje, kde má co hledat a také kam co uklízet.

Intuitivní uspořádání

Všimli jste si, že má vaše ratolest neustále tendence přesouvat jednotlivé nádoby na jiná místa, než kam jste je uložili vy? Nebraňte mu v tom! Dítě si tak vytváří takový pokoj, jaký mu bude nejvíce vyhovovat a ve kterém se bude nejlépe orientovat. Respektujte proto jeho potřeby a názory.

Proč je třeba uklízet?

Přesvědčte ho, že uklizený pokoj je mnohem lepší, než když se v něm válí páté přes deváté. Nepoužívejte hrozbu trestu ani ho nenuťte větami typu „Když budeš mít uklizeno, dostaneš další hračku“.
Snažte se dětem vysvětlit důležitost udržování pořádku a jděte mu příkladem. Ukažte mu, že když bude nepořádek v kuchyni, nedokážete uvařit jeho oblíbené jídlo. Nebo to zkuste přes příběh hraček.

Hračky jsou přeci strašně smutné, když bez povšimnutí leží na zemi mezi rozházenými pastelkami a zmuchlaným pyžamem. Mnohem raději by seděly společně v jejich vlastním košíku, odpočívaly a těšily se na setkání se svým majitelem.

Nepřeceňujte možnosti dítěte

Vyžadujte po svém dítěti jen ty práce, které jsou v jeho silách. Pravděpodobně si ve 3 letech nebude schopné samo ustlat postel a od toho jsou tu rodiče, aby mu pomohli. Ale pyžámko už si složit dokáže, proto to nechte na něm. Pomoc rodičů je vždy nutná, ovšem je třeba rozlišovat mezi pomocí a vykonáním všech povinností místo dítěte!