Hlídání dětí – velké srovnání

Existují tři možnosti. Buď vám potomka pohlídá nějaký rodinný příslušník (babičky), nebo najdete na příležitostné hlídání někoho ve vašem okolí. Třetí možností je au-pair. Co je nejlepší?

 

Babičky

Blízký rodinný příslušník je zdánlivě nejspolehlivější. Když opomeneme fakt, že se nejspíš vždy bude jednat o nejlevnější řešení, je hlavní výhodou důvěra v blízkého člověka. Ve většině případů se jedná o babičky. Dědové a strejdové se do celodenního hlídání křičícího batolete moc nehrnou. I s babičkou však mohou vzniknout problémy.

Tak například každá babička je zároveň tchýně. Než se dohodnete s vaší starostlivou matkou na tom, že bude třikrát týdně trávit půlku dne u vás doma, ujistěte se, že to váš partner akceptuje. Prarodiče často, byť v dobré víře, prosazují své metody výchovy, které se nemusí shodovat s těmi vašimi. Nejenomže z toho vznikají dost zbytečné konflikty, ale především taková výchova dítě jenom mate.

Předem se tedy s prarodičem domluvte na tom, co přesně po něm vlastně chcete a do čeho nemá vůbec zasahovat. Pokud bude nadšená babička nadále cpát vašeho potomka sladkostmi hlava nehlava, přestože si to vyloženě nepřejete, musíte hledat pomoc s hlídáním jinde.

 

Hlídání

Najít slečnu či paní na hlídání dnes není téměř žádný problém. Zvlášť ve větších městech. Skočit po prvním inzerátu, který zahlédnete v supermarketu, se nemusí vyplatit. U výpomoci s hlídáním vždycky trvejte na doporučení. Pustit si domů cizího člověka a nechat ho samotného s vaším dítětem je docela risk. Ideální je sehnat někoho na doporučení vašich známých. Někdy to trvá, než najdete někoho, kdo si získá důvěru vás i vašeho dítěte. Často se stane, že dítě prostě nesnese cizí ženu, ale mužské hlídání mu nijak nevadí. Najít zodpovědného muže na hlídání je o dost těžší.

Hlídání dětí něco stojí. Vždy bude ale tato varianta nejlevnějším řešením ve srovnání se školkou nebo au-pair.

 

Au-pair

Tento způsob výpomoci s péčí o dítě se u nás ještě stále nezabydlel. Většinou o něj mají zájem smíšené rodiny. Au-pair využívají hlavně takové páry, které nechtějí přijít o své podnikání. Samotný francouzský název „au-pair“ znamená v překladu „na stejné úrovni“. Au-pair výpomoc totiž žije dlouhodobě s vámi a stává se do značné míry součástí rodiny. Jistě chápete, že výběr au-pair musí být velmi pečlivý.

hlídání

photo by SanFranAnnie on Flickr

Dobrou au-pair vám pomůže najít agentura. Dostanete na výběr několik adeptů, které si ještě sami otestujete, jak budete chtít. Vy určujete pravidla hry. Někdy se stane, že i když je rodina hodná a s mladou au-pairkou nemá žádný konkrétní problém, výpomoc stejně nefunguje, protože si děvče s rodinou jednoduše nesedne a rok s nimi žít nevydrží. Rozejdou se tedy v dobrém ještě předtím, než začnou vznikat konflikty. Au-pair je risk pro vás i pro mladou au-pairku. Obě strany neví, do čeho jdou.

V českých podmínkách je au-pair stále považováno za jakýsi luxus pro movité rodiny. Ceny za tyto služby se u nás ale pohybují od pěti do dvaceti tisíc za měsíc. Jestliže díky této pomoci budete moci dále vydělávat ve svém oboru, vyplatí se to.

 

A ještě jedna důležitá věc. Při hodnocení kvality vaší výpomoci s hlídáním moc nedávejte na názory dětí. Určitě je dobré se jich vyptávat na to, jak se k nim babička, chůva či au-pairka chová a co na ni říkají. Často si potomci vymýšlí úplné nesmysly jenom proto, aby s nimi místo té cizí paní zůstala maminka.