Nejlepší knížky pro děti

knihy

photo by .Dianna. on Flickr

Jakmile si dítě vytvoří základní slovní zásobu, začne být verbální komunikace velice monotónní a jednosměrná. Dítě se v jednom kuse na něco ptá. Jedna z metod, jak se vyhnout bombardování hromadou otázek na všechno od fungování mikrovlnky po smysl života, jsou knihy. Na řadu otázek odpoví za vás. Navíc četba knih je nenáročný a smysluplný způsob využití času. Jak ale dítě motivovat ke čtení?

Aby vaše dítě knížky skutečně chytly, musíte vybírat kvalitní literaturu. V devadesátých letech se u nás vyrojila velká skupina malých vydavatelství, které se zaměřili na dětské čtenáře. Spíše než o výchovu a předávání hodnotných informací či rozvoj dítěte jim šlo hlavně o byznys. Situace je dnes naštěstí lepší. Česká knihkupectví jsou ale dodnes plná pochybných leporel, obrázkových knížek i velkých příběhů, ze kterých se děti nedozví nic nebo dokonce lži. Tyto knižní tituly se vyrábí levně a chtějí zaujmout. Texty jsou ale špatně napsané, příběhy nezajímavé nebo neoriginální a ilustrace vypadají někdy až děsivě.

Mění se nejen dětský čtenář, ale i dětské čtivo.

Nabízíme vám několik titulů rozdělených do věkových kategorií, které zaručeně nezklamou. Některé jistě znáte.

Předškolní čtenář

Říkej si se mnou (F. Hrubín) – klasik české poezie pro děti prostě nezklame. Hrubínovi říkanky zná každý. Vaše děti by o ně taky neměli přijít.

 

První stupeň základní školy

Lichožrouti (Pavel Šrut) – Velice populární knížka, kterou doporučují i přední kapacity v oblasti dětské literatury. Lichožrouti jsou záhadní tvorové, díky kterým se děti učí tak elementární věci, jako proč se z pračky ztrácí vždy jen jedna ponožka z páru. Forma je nesmírně přitažlivá. Kombinace slovních hříček a prvků gangsterských filmů je prostě přitažlivá.

 

Puberťačky

Dívka s pomeranči (Jostein Gaarder) – Norský filozof zpracoval velice přesně a pro děti ve věku mezi 11. a 14. Rokem jemně citlivé téma úmrtí blízkého člena rodiny. Jak se člověk v tomto věku vyrovnává se smrtí někoho, koho si vybavuje pouze matně a nyní najde jeho dopis? Ať už má váš potomek podobnou zkušenost nebo ne, v patnácti letech je tato kniha výborným a chytlavým čtením, které má ale velký přesah.

 

Ať už jde dítě cokoliv, podporujte ho v tom. Jsou to právě knihy, které děti učí vytvářet si vlastní názory a pohledy na svět.