S dětmi poprvé na lyže aneb jak na to

lyže

photo by daninofal on Flickr

Naučte malé začátečníky základním pravidlům lyžování podle následujících tipů.

Lyžování – odkdy?

Jakmile se drží dítě na nohách, může začít sportovat. Alespoň to tvrdí většina sportovních instruktorů. A tak zhruba už od tří let mohou děti nazout lyžáky. Pokud však začínáte se svým capartem lyžovat v takto nízkém věku, nezapomínejte, že jeho kostra je stále ještě dost křehká. Dítě umí chodit, tudíž může pod dohledem a přiměřeně sportovat. Nechtějte ale po svých ratolestech vrcholové výkony mimo vyhrazené lyžařské oblasti pro děti.

Výběr lyží

  • Lyže volíme podle věku, výšky a zkušeností. Pokud patří vaše děti mezi úplné začátečníky, lyže by jim měly sahat délkou asi do podpaží. Dětské lyže bývají měkčí a vykrojení sahá k rozmezí do deseti metrů.
  • Bezpečí dětí je na prvním místě, a tak je třeba dbát na to, aby bylo dětem seřízeno vázání před každou lyžařskou sezónou.
  • Jak vypadají dětské „lyžáky“? Možná si oddychnete, protože se obouvají snadněji než ty „dospělácké“. Lyžařské boty pro děti musí být pohodlnější, děti v nich přeci tráví mnohem víc času. Pobíhají v nich, odpočívají a podobně. Začátečnické lyžařské boty pro děti mají jen jednu přezku. Později, až budou vaše děti zběhlejší, tak se poraďte s prodejcem a nakupte jim boty nové, „pokročilé“.
  • Dumáte nad tím, jaké hole svému dítěti vybrat? S tím se trápit nemusíte. Malý začátečník se nejlépe naučí ovládat lyže bez lyžařských holí, je to tak snazší a přirozenější.

Metody – na „vodítku“ nebo jízda s rodiči

V obou případech učebních metod jsou rodiče poblíž. Na svazích můžete vídat roztomilé dětičky, jak jsou uvázány na řemíncích s opaskem. Klasiku mezi metodami učení však tvoří jízda mezi nohama jednoho z rodičů. Otázka zní: měli bychom dát na osvědčené postupy nebo to zkusit trochu jinak?

Bez rodičovské průpravy

Hodit dítě do vody, aby se naučilo samo plavat, mohou někteří považovat za nesmysl. Anebo je to účinná výchova k samostatnosti? Někteří radikálnější trenéři tvrdí, že dítě musí základní prvky jak lyžování, tak i třeba plavání zvládnout samo. Samostatná jízda naučí malého lyžaře mnohem víc, než kdyby jej řídil a kontroloval dospělý. Dítě se při aktivní pomoci ze strany rodičů spíše spoléhá na ně a výcvik pak trochu postrádá ten správný šmrnc i smysl.

Lehká asistence ale na škodu není, zdálky mohou rodiče mentorovat, nikoliv však fyzicky pomáhat. Je samozřejmé, že své dítě nemusíte hned posílat na nejprudší horský svah, začínat se má spíše na rovince. Stabilitu si malý učedník vybuduje rychleji, pokud nebude omezován jízdou mezi nohama jednoho z rodičů. Pokud však nemáte nervy na zaučování malých lyžařů a vaše děti nepatří zrovna mezi přirozené sportovní talenty, nechte to na odborníkovi. V péči instruktora mladých lyžařů vaši potomci určitě rychle pochytí ten správný grif.