Připravte dětem originální oslavu narozenin

Vás už to možná tolik nebaví, ale pro děti jsou jejich narozeniny velmi důležitým okamžikem. Na oslavu se moc těší. Potěší je samozřejmě hlavně dárek a dort. Ale na narozeniny nezapomenou, když jim připravíte skvělou party, na kterou si budou moct pozvat kamarády a která bude „prostě boží“.

Taková dětská narozeninová oslava je ještě lepší, když má kromě hostů, dobrot a dárků ještě příběh. Není divu, že v zahraničí jsou velmi oblíbené tematické narozeninové oslavy. Jsou možná trochu náročnější na přípravu, zato zážitek z ní je pro děti ohromný.

Co všechno obnáší tematická oslava narozenin

První bod je jasný. Musíte vymyslet téma. Je rozhodně velmi vhodné vybírat téma narozeninové oslavy společně s dítětem. Kromě toho, že s oslavou bude díky tomu spokojenější a bude se na ni víc těšit, můžete na něj i výchovně působit. Bude totiž cítit zodpovědnost za své rozhodnutí a bude se podílet na realizaci velkého projektu!

Téma byste měli znát přibližně měsíc nebo tři týdny před samotnou oslavou, protože jen tak stihnete vše dobře zrealizovat, nebude to pro vás znamenat zbytečný stres a především dáte v dostatečném předstihu vědět těm nejdůležitějším lidem – hostům vašeho oslavence. A pokud budete chtít na party pozvat nějakého profesionálního baviče, například klauna, bublináře nebo kouzelníka, možná bude v tu chvíli nejvyšší čas si jeho služby objednat.

A jak téma volit? Mělo by v první řadě být blízké vašemu dítěti. Dál záleží už jen na vaší představivosti a kreativitě. Můžete se spokojit s tematickou výzdobou a pozvánkami, nebo se celá oslava může nést v příslušném duchu. Pak vás čeká i vymýšlení tematického občerstvení, her, možná i hudby a další zábavy. Konkrétní nápady na témata dětské narozeninové oslavy najdete dál v článku

Jak dlouhá má být dětská oslava narozenin

Ideální jsou přibližně dvě hodiny. I když svoje zlatíčko zbožňujete, počítejte s tím, že když se objeví skupina několika kamarádů, vytvoří společně s nimi divokou smečku. Po dvou hodinách toho budete mít dost. A nechcete přece, aby si děti z narozeninové oslavy pamatovaly vynervovanou hostitelku, která na ně křičela kvůli rozlité limonádě.

Je vhodné plánovat narozeninovou oslavu na některý z víkendových dnů, a pokud je to sobota, pak ještě lépe! Ve dnech volna je pravděpodobnější, že děti a hlavně jejich rodiče budou mít na oslavu čas. I vy budete víc v klidu. A případně můžete v neděli vše dotáhnout k dokonalosti klidným rodinným posezením v přítomnosti babiček a tetiček, které by třeba skupinku divoce pobíhajících pirátů v bytě těžko snášely.

Připravte si program. Protože pokud se děti začnou nudit, tak si najdou nějaký program samy. A ten, který vznikne spontánně v jejich hlavách, by se vám vůbec nemusel líbit.

A pokud chcete, aby si příchozí děti kromě vzpomínek z oslavy odnesly ještě něco, vybavte je na odchod jakousi výslužkou. Když jim vyrobíte malé balíčky, ve kterých najdou třeba bonbóny a malou hračku, která souvisí s tématem oslavy, budou štěstím bez sebe.

Podívejte se na pár zajímavých témat narozeninové oslavy:

Zvířecí narozeninová party

Pořádáte-li dětskou oslavu se zvířaty a o zvířatech, máte volné ruce, pokud jde o výzdobu i o aktivity. Zvířátka jsou navíc pro většinu dětí velmi atraktivní, takže v podstatě nemůžete šlápnout vedle. Můžete dokonce vyzvat děti, aby si vyrobily škrabošky s maskou zvířat. Na podlahu bytu můžete umístit z papíru vystřižené a páskou přilepené stopy zvířat, tácky, kelímky i další party potřeby se zvířecími motivy seženete v každém hračkářství.

A jaké zvířecí hry s dětmi hrát? Můžete vyzkoušet zvířecí pantomimu, kdy si děti vylosují jméno (nebo obrázek) zvířete. To pak musí ostatním předvést, ovšem úplně beze zvuků. Kdo uhádne, získává cenu, třeba čokoládového zajíčka nebo želatinové medvídky.

Pokud jde o občerstvení, zkuste předem zjistit, kdo si přinese jakou masku zvířete. Opičky pak můžete snadno krmit banány, pro zajíce mít mrkev a pro myš sýr. Ale jinak si samozřejmě připravte i brambůrky, bonbóny a dort, třeba ve tvaru ježka.

Tip na dárek pro oslavence na zvířecí párty: Batoh s tukanem nebo krokodýlem

Párty na téma hasiči

Dělat hasiče, to je pro kluky i některé holky práce snů. Proč jim nepřipravit den, ve kterém si to mohou doopravdy užít a možná i trochu vyzkoušet? Třeba právě na narozeniny. Hasičskou párty je ideální pořádat na zahradě. Můžete dětem připravit řadu aktivit, které s hasičskou tématikou souvisí. Často se jedná o běžné hry, které znáte třeba i z večírků pro dospělé. A nebo o hravé předvedení opravdové hasičské práce.

Zorganizujte třeba hru „podlez hasičskou hadici“: Seřaďte děti do zástupu a nechte je protancovat pod nataženou zahradní (oficiálně pochopitelně hasičskou) hadicí. Až se vystřídají všechny děti, jde se znovu, jenom hadice je teď o něco níž… Pokud jsou děti šikovné, nejsou ještě moc rozdivočené a jako dozor je tam více dospělých, mohou třeba šplhat po žebříku (samozřejmě hasičském) na čas i hasit hadicí opravdový oheň, který jste například rozdělali v sudu na vodu.

A pro uklidnění se nabízí hra „co potřebuje hasič, když jede hasit“. Posaďte děti do kruhu. To první řekne: „Jsem hasič a jedu hasit požár. Potřebuju s sebou mít hadici.“ Druhé úvod zopakuje, řekne první věc, kterou uvedlo dítě před ním, a přidá svou. Další hasič si musí pamatovat dva předměty, třetí tři předměty…

Jako občerstvení, které se malým hasičům může podávat, se nabízejí buřty pečené na ohni, který pak mohou také uhasit.

Tip na tematický dárek: Dětský batoh s hasičem.

Oslava na téma víly

Připravujete-li oslavu pro svou malou holčičku, na kterou navíc přijdou další malé holčičky, budou pravděpodobně všechny nadšené z oslavy ve stylu víl. Pro děvčátka pravděpodobně nebude problém přijít v krásných šatech, malé víly si budou asi nejradši navlékat korálky, zkoušet make-up (a pokud ještě dodáte, že je to kouzelný make-up, tím lépe!). Budou si oblékat závoje, tančit a jíst připravené občerstvení. Mělo by být hlavně sladké a v ideálním případě růžové nebo bledě modré. Terno uděláte jistě s cukrovou vatou.

Tip na dárek pro malou vílu – Dívčí kabelka