Je pro děti lepší snowboard nebo lyže?

Milujete lyžování, ale vaše děti nějak víc inklinují k trendy snowboardingu? Nebo jste naopak zkušení snowboardisté, ale přemýšlíte o tom, jestli přece jen nedat dětem raději základní lyžařskou průpravu? Podívejme se na nejpopulárnější zimní sporty z několika různých úhlů.

Lidé, kteří umí dobře lyžovat a zároveň i jezdit na snowboardu, říkají, že obojí má své výhody. Ideální proto je podle nich být jak dobrým snowboardistou, tak i lyžařem. Takže přijedete pod kopec, podíváte se na podmínky a podle nich zvolíte buď „prkno“, nebo lyže. Z čistě praktických důvodů je třeba na mokrém nebo tajícím sněhu lépe lyžařům. Snowboardista (zvlášť ten začínající) přece jen víc času tráví sezením na zadku a válením se ve sněhu.

Jenže s ohledem na cenu výbavy, zvlášť pro neustále rostoucí děti, si takovým komfort může dovolit jen málokdo. Oba příbuzné sporty se navíc musí jezdci učit jednotlivě. Proto se pravděpodobně volbě zimního sportu nevyhnete, alespoň v začátcích.

Jak staré je vaše dítě?

Chcete-li na sjezdovku vyhnat tříletého drobečka, výběr je jasný. Instruktoři doporučují začít v takhle útlém věku rozhodně s lyžováním. Nebo spíš ukázat dětem, že na sjezdovce je zábava. A s ohledem na schopnosti dětí v tomto věku je lyžování jedinou volbou. S výukou snowboardingu pak instruktoři radí začínat v šesti nebo sedmi letech.

Příklad rodičů

V některých rodinách má určitý druh zimního sportu tak silnou tradici, že by nikoho ani nenapadlo váhat mezi lyžemi a snowboardem. Pozitivní příklady a taky podpora rodičů pro děti jsou tím nejlepším, co mohou rodiče investovat do toho, aby se z jejich potomků stali dobří jezdci. A je úplně jedno, jestli na lyžích nebo na snowboardu. A to minimálně do puberty. Pak se pochopitelně může stát, že například dítě ortodoxních lyžařů na protest vleze na snowboard. A už nesleze.

Co je jednodušší?

Stát se opravdu dobrým jezdcem na lyžích i na snowboardu je podle instruktorů stejně náročné. Do základů jízdy ovšem starší děti i dospělí snáz proniknou na snowboardu. První pády však bývají bolestivější a snowboardoví učedníci také mají větší problémy s jízdou na vleku.

Podle toho, na co se dítě víc hodí

Jízda na lyžích i na snowboardu má svá specifika. Snowboardista nikdy nepojede na upravené sjezdovce tak rychle jako lyžař. Takže pokud vašeho potomka víc přitahuje adrenalinová jízda ve vysoké rychlosti, která vyžaduje přesné provedení každého pohybu, pravděpodobně ho uvolněné blbnutí na snowboardu neosloví.

Hravější typy naopak baví vymýšlet a zkoušet stále nové věci. Pravděpodobně jim nebude vadit válet se ve sněhu a poznat každý hrbolek na svahu. Po čase možná začne pošilhávat po překážkách ve snowparku nebo po freeridové jízdě v hlubokém prašanu.

A zvlášť pro starší děti je snad tím nejdůležitějším kritériem při výběru zimního sportu názor kamarádů. Takže pokud se ve třídě vašeho dítěte formuje skupinka snowboardistů, pravděpodobně do ní bude chtít zapadnout i váš potomek, o lyže bude jevit mnohem menší zájem.

Zdravotní hledisko

Mezi lyžaři panuje představa, že jízda na snowboardu je nebezpečnější. Zvlášť úzkostliví rodiče by tedy mohli právě z tohoto důvodu považovat lyžování za vhodnější volbu, vždyť kdo by chtěl vystavovat děti zbytečnému riziku!

Dlouhodobé statistiky záchranářů i horské služby však hovoří jasně. V počtu zranění, jak těch méně závažných, tak i život ohrožujících, jsou obě skupiny vyrovnané. Zraněných snowboardistů i lyžařů je tedy s ohledem na jejich zastoupení na sjezdovkách stejně. Zranění z obou sportů se však přece jen v něčem liší. Zatímco snowboardisté si častěji přivodí zranění zápěstí nebo obecně horních končetin, pro lyžaře jsou typická poranění kolen a celých nohou.

Platí pro všechny

Přestože jsou důležité i pro dospělé, pro děti představují naprostou nezbytnost dostatečné ochranné pomůcky. Základem je přilba na lyže nebo na snowboard, další ochranné prostředky představují chrániče páteře, kostrče, zápěstí.

A co dál doporučit rodičům, kteří prostě chtějí, aby si dítě sjezdovky zamilovalo a v zimě jen nesedělo doma u televize?

Pokud si nejste jisti svými pedagogickými schopnostmi, vyberte pro dítě profesionální školu lyžování nebo snowboardingu. Základy jízdy se tam naučí v kolektivu dětí a navíc pod vedení profesionálů, bude dělat rychlejší pokroky. Vy si aspoň budete moct během pár desítek minut sami pořádně zajezdit.

A ať už patříte ke kterékoli ze skupin, které se prohánějí po sjezdovkách, nezapomeňte dětem předat pořádnou dávku tolerance a slušného chování. Na lyžaře, kteří nadávají snowboardistům, není nikdo zvědavý. Stejně jako na snowboardisty, kteří posedávají a zevlují na nepřehledných místech na sjezdovce.