O prázdninách na školu zapomeňte, radí učitelé

Na začátku léta děti s radostí utíkají od školních lavic a povinností. Jejich rodiče ale možná trochu nahlodávají pochybnosti, jestli děti přes volné měsíce nezapomenou všechny pracně nabyté vědomosti. Mají se snažit dotlačit přes léto děti k sešitům a učebnicím? Mezi experty panuje vzácná shoda.

Učení o prázdninách v žádném případě nedoporučují. Především tedy ve formě biflování fakt, doplňování pravopisných jevů nebo počítání sloupečků příkladů v sešitě. Děti o prázdninách chtějí dělat to, co po zbytek roku nemohou. Třeba chodit pozdě spát a pozdě také vstávat, hrát si na počítači a koukat dlouho na televizi. Chtějí běhat venku s kamarády a vůbec si prázdniny užít.

Otrávit jim léto ovšem můžete i tím, že budete neustále mluvit o škole, připomínat blížící se návrat do lavic nebo ne úplně skvělé vysvědčení. Nezapomeňte, že díky tomu, že se na několik týdnů od školy odstřihnou, získají pro život jednu důležitou věc. Naučí se oddělovat práci a odpočinek.

Učení jenom hravé a nenásilné

Připomenout školní látku můžete dětem i takovou formou, která je bude bavit. Zkuste některý z následujících tipů:

  • Pokud například cestou na dovolenou čekáte na letadlo, můžete s dětmi procvičovat slovní zásobu nejrůznějšími hrami. Povídejte si ve verších, používejte pouze slova začínající určitým písmenem, zkuste si společně vzpomenout na co nejvíc států, ptáků nebo třeba sportů.
  • Jistě si pamatujete bezpočet her, kterými jste sami ve škole zabíjeli se spolužákem čas při nudných hodinách. To dětem říkat nemusíte. Ale když si s nimi zahrajete lodě nebo piškvorky, procvičí si schopnost soustředit se i logické uvažování. Nezapomeňte, že pro vaše dítě je nejdůležitější strávit s vámi čas, který třeba chybí během celého roku.
  • Můžete jim například poradit, ať zkusí vzít svoji botu a začnou s ní měřit. Třeba vám pak vítězoslavně oznámí, že cesta z hotelového pokoje do jídelny měří stejně stop, jako když se položí šedesát skříní do řady na zem.
  • Psaní si školáci procvičí na pohlednicích pro babičku, číst si můžou klidně obrázkové časopisy, které je budou bavit. A když jim na společném výletě ukážete, jak se čte v mapě, budou v září mezi spolužáky vynikat neobvyklou dovedností.
  • Do ničeho děti nenuťte, aktivitu jim spíš jen nabízejte. Vždyť i z těch počítačových her se děti přece jen něco naučí. Možná budete překvapeni, až uvidíte, jak si s kamarády vyhledávají ve slovníku anglické výrazy, které potřebují přeložit pro postup do dalšího kola.

Před návratem do školy

A co konec prázdnin? Na ten je podle expertů dobré začít děti připravovat přibližně poslední týden v srpnu. Zaměřte se hlavně na postupný návrat k běžnému dennímu režimu, aby časné ranní vstávání nebylo prvního září příliš velkým šokem.

Jak zvládnout reparát

Existuje ovšem také skupina dětí, pro které prázdniny nejsou tak bezstarostné. Pokud vašeho potomka čeká na konci srpna reparát, pravděpodobně máte chuť udržet ho nad knihami celé dva měsíce. Učitelé ovšem říkají, že není třeba dítě trestat zrušením prázdninových radovánek. I ten, kdo neprospěl, si potřebuje odpočinout. Reparát je pro něj dostatečným trestem.

S přípravou na něj je podle odborníků nejlepší začít až v srpnu. Ověřte, že má váš potomek všechny potřebné materiály. Je možné, že jeho zápisky v sešitě nebudou dostačující. Pomože dítěti vytvořit plán, jak se bude učit. Pokuste se reálně odhadnout potřebný čas, a to včetně rezerv. Snažte se také dohodnout s učitelem na množství látky, které bude při zkoušce požadovat. Dítěti také pomůže, když se dozví co nejvíc o tom, jak konkrétně zkouška vypadá. Zbaví se tak strachu z něčeho neznámého.