Dovolená pro děti – jak zvládnou prázdniny bez rodičů

Prázdniny trvají dva měsíce, dovolená s rodiči jen výjimečně déle než dva týdny. Co s dětmi během zbývajícího volna? Ať už pro ně zvolíte jakýkoli program, proberte s dítětem raději předem, co by si přálo a co v žádném případě ne. Pokuste se najít přijatelný kompromis.

Usnadněte dítěti dny bez vás
Vy jste se možná na tábor v dětství každý rok moc těšili, váš potomek na tom může být jinak. Ideální jsou tábory navazující na aktivitu, kterou dítě vykonává během celého roku. Bude mezi kamarády, které zná, a nebude se cítit odložené.

Pokud má dítě zapadnout do nového kolektivu, může mu pomoci, když pojede společně s kamarádem nebo sourozencem. Můžete ho uklidnit třeba i tím, že ho předem seznámíte s vedoucím. Dobrý organizátor to umožní. Můžete také společně vyrazit na výlet na místo, kde se tábor bude konat.

Tábor se dítěti snažte před odjezdem vykreslit co nejpozitivněji. Je zbytečné dítě strašit stylem: „Jen počkej, na táboře ti za tenhle svinčík dají co proto!“ Popište mu pozitiva, která tábor nabízí: Najde si nové kamarády, bude hrát zajímavé hry a získá spoustu zážitků.

Léto u babičky
Stejná pravidla platí i pro prázdniny u prarodičů. Velmi záleží na tom, jak často s nimi dítě tráví čas. Pokud u nich samo bývá jen minimálně, pobyt dávkujte raději postupně a volte kratší úseky. Buďte ohleduplní i k prarodičům, hladký průběh prázdnin záleží především na jejich ochotě.

Prázdniny u babičky umožní dítěti naučit se přizpůsobovat odlišnému prostředí. Připravte jej předem na to, že bude možná jíst jiné věci, než je zvyklé. Že babička s dědečkem mají jiné návyky a že je musí poslouchat.

Pravidelně pište
I starší děti ocení, když budou na prázdninách pravidelně dostávat dopisy. U těch mladších (zejména pokud nejsou zvyklé na delší odloučení od rodičů) je pravidelná korespondence nutností.

  • Zkušení organizátoři táborů doporučují první dopis odeslat ještě před táborem, aby došel v prvních dnech, kdy si děti na tábor teprve zvykají. S dítětem komunikujte i na „rodinné dovolené“, když je u babičky. Dítě ocení i telefonický kontakt.
  • V případě tábora je možné připravené dopisy odevzdat u odjezdu vedoucímu, který je v předem určeném pořadí „doručuje“.
  • Ujistěte dítě, že je doma vše v pořádku a že na ně myslíte. Vynechte smutné zprávy, například že uletěl papoušek.
  • Nepište ani o tom, jak se vám po potomkovi stýská. Byl by rozlítostněný už z toho, že má smutné rodiče.

Když se dítěti stýská…
Nenechte se příliš vyvést z míry zoufalými dopisy, které od dítěte dostanete. Táborová trápení nemívají dlouhé trvání. Pokud se s táborem spojíte telefonicky, zjistíte, že křivda popisovaná ve tři dny starém dopise je už dávno zapomenuta a dítě šťastně plave v rybníce a těší se na noční hlídku.

Máte-li ovšem jakékoli pochybnosti, řešte je okamžitě s vedoucím, zejména jde-li o bezpečnost dětí.

Další tipy
Máte-li mladší dítě, může mít problém s přesným odhadem času, který na „své“ dovolené samo stráví. Pomoci mu můžete tím, že mu na každý den připravíte třeba omalovánku, kterou si před spaním vybarví. Jasně uvidí, kolik nocí ho ještě čeká. Předem ho připravte na to, že se mu může před usnutím stýskat a přibalte mu oblíbeného plyšáka.

Své dítě ovšem znáte nejlépe a víte, co asi snese a z čeho bude nešťastné. Dobrou variantou pro méně samostatné nebo mladší děti mohou být příměstské tábory, kam účastníci chodí jen přes den a užívají si rozmanitý program.

Dítě by mělo během léta zažít i něco jiného než přes školní rok. Zapnout si video a počítač zvládne jistě bezpečně, možná ale ještě nikdy nezkoušelo třeba střílet z luku.