Létáme s dětmi: Na co se připravit

Čím méně času strávíte cestováním s dítětem, tím lépe. Na dlouhé vzdálenosti proto řada rodin volí raději let letadlem, aby děti nemusely trávit dlouhé hodiny připoutané v autosedačce. Přinášíme tipy, díky kterým dítě let hravě zvládne.

Letíme s miminkem: Dítě do 2 let
Za nejmenší děti obvykle platíte jen 10 % z ceny vaší letenky. Nemají nárok na vlastní sedadlo, musíte proto dítě mít na klíně připoutané zvláštním pásem. Od půl roku mohou mít děti vlastní sedadlo, pak ale zaplatíte za letenku výrazně víc.
I dítě s vlastním sedadlem musí být při startu, přistávání a svítí-li nápis „Připoutejte se“, u vás na klíně, připoutáno bezpečnostním pásem. Může také sedět v sedačce schválené pro použití v letecké dopravě.
Do příručního zavazadla vezměte hračky, zvolte oblíbené i některé nové. Možná právě ty dítě zaujmou na dlouhou dobu. Přibalte také plenky, teplejší oblečení do letadla a stravu.
Těsně před nástupem do letadla dítěti vyměňte plenku, abyste se vyhnuli komplikovanému přebalování za letu. Máte šanci, že kvůli nízkému tlaku v kabině dítě usne, předem také zvažte možnost cestovat v době, kdy obvykle spí.
Nebojte se požádat o pomoc palubní personál. Letušky si vědí rady v mnoha pro vás nezvyklých situacích. Dítěti také mohou ohřát láhev s jídlem.

Když letí starší děti (2-12)
Obvykle platíte dětskou letenku, ta stojí přibližně polovinu běžného tarifu. Děti mají nárok na vlastní zavazadlo, pro které platí stejné limity jako pro zavazadla dospělých. Při letech, kde se podává jídlo, dostávají to co vy. Můžete jim také objednat dětské jídlo.
Snažte se dostat na letiště i k odbavení včas, vyhnete se stresu. U některých aerolinek si navíc vybíráte místa až přímo v letadle. Díky včasnému odbavení můžete dítě posadit tak, aby dobře vidělo z okna.
Možná se bojíte, že dítě bude při cestě nesnesitelné. Zabraňte proto tomu, aby se nudilo. Připravte si předem rozmanité aktivity. Malé děti se vydrží soustředit na jednu činnost přibližně 15 minut, starší už třeba 45 minut.
Připravte se na to, že dítě bude vyžadovat vaši pozornost. Je lepší plně se mu věnovat, než uklidňovat křičící dítě a snášet nerudné pohledy ostatních.
Děti v letadle často dostávají dárkový balíček s hračkou. Ta je může na chvíli zabavit. I tak ale během letu i při čekání oceníte následující tipy:

  • Požádejte dítě, ať si samo zabalí na cestu batůžek s hračkami, které si chce vzít do letadla.
  • Přibalte pastelky a blok nebo kreslicí tabulku s připevněnou tužkou. Můžete pak s dítětem kreslit scény z pohádek, moře, nebo třeba načrtnout plánek letadla.
  • Zkuste pořídit přenosný DVD přehrávač. Když dítě sleduje oblíbenou pohádku nebo film, užijete si pár okamžiků klidu.
  • I s mladšími dětmi můžete hrát slovní hry, klasikou je „hádej, kdo jsem“. Myslete si známou postavu, nechte dítě hádat, o koho jde, a na otázky odpovídejte ano nebo ne. Se staršími dětmi můžete hrát i slovní fotbal nebo piškvorky.

Hrozí dětem zdravotní komplikace z létání?

Lékaři se shodují: Pro děti je letadlo stejně bezpečné jako pro dospělé. Let s právě narozeným dítětem by měl schválit lékař. Ideální je počkat týden po porodu.
Let by měli odložit všichni (tedy i děti), kdo akutně trpí zánětem nosohltanu, vedlejších nosních dutin nebo zánětem středního ucha. Komplikací může být i čerstvá zlomenina, tkáně totiž mohou otékat. Vzduch pod sádrou ve výšce zvětšuje svůj objem, někdy způsobí postiženému bolesti.
Nezapomeňte ani na nejběžnější komplikaci: Stejně jako dospělé, i vaše děti trápí tlak a bolesti uší při startu a přistávání. Dávejte proto dítěti v těchto okamžicích pít. Pomáhá i cucání bonbónu nebo žvýkání žvýkaček.