Naučte své dítě jezdit na in-line bruslích

Podporovat děti ve sportování obvykle patří mezi ty nejušlechtilejší cíle rodičů. Sport je totiž fyzicky prospěšný, podporuje pozitivní psychické vlastnosti u dětí a v neposlední řadě se při něm děti zdravě odreagují a unaví. In-line bruslení patří mezi nejpopulárnější sporty, jak mezi dětmi, tak mezi dospělými. Chcete jezdit na rodinné výlety? Zjistěte, jak děti naučit bruslit a kdy se do toho vůbec pustit.

Odborníci se shodují, že s bruslením je ideální začít nejdříve ve čtyřech až šesti letech dítěte. Do té doby nemá dostatečně vyvinuté pohybové schopnosti. I zde ovšem platí, že každé dítě je jiné. Pokud dobře udrží rovnováhu nebo zná základy bruslení na ledě, nic nebrání tomu, abyste mu nazuli kolečkové brusle. Děti mají níž těžiště, díky tomu je jejich pohyb jistější a mohou nakonec jízdu na bruslích zvládat lépe než jejich rodiče. V ideálním případě bude dítě brusle samo vyžadovat. To platí nejčastěji u dětí, které mají nějaký pozitivní vzor. Ať už jsou to samotní rodiče, nebo třeba starší děti, které vídají v parku.

Helma, chrániče, až pak brusle

Základem všeho je bezpečnost, proto dítě především kvalitně vybavte ochrannými pomůckami. Neváhejte investovat do přilby, kterou můžete dítěti obléct i na kolo, a sady chráničů (na lokty, kolena a zápěstí). Trvejte vždy na tom, že bez chráničů a bez helmy se nejezdí! Další vybavení (kromě samotných bruslí) představuje už jen pohodlné oblečení, které může dítě zašpinit nebo i roztrhnout.

Brusle pro nejmladší děti mohou být klidně levnější, některým rodičům se osvědčily modely se dvěma zadními kolečky, které dětem dodávají stabilitu. Ti nejmenší díky nim získají k bruslení kladný vztah. Když nic jiného, na dlouhou dobu se zabaví. Starší děti, které už se přece jen mají naučit správnou techniku, potřebují kvalitní brusle ze specializovaného obchodu. Nejlevnější modely totiž mají plastová kolečka vyrobená z umělé hmoty, kloužou, mají slabou přilnavost a netlumí vibrace. Pro děti je také vhodný pevnější skelet boty, který zpevňuje kotníky. Zaměřte se i na to, aby brusle měly alespoň u začátečníků vzadu brzdu.

Nejvíc lidí samozřejmě vyláká na bruslařské stezky zářící sluníčko a přicházející jaro a léto, za zvážení ovšem stojí i nákup vybavení na in-line bruslení mimo sezónu, kdy můžete narazit na zajímavé výprodejové slevy. Rodiče navíc někdy nechají děti seznamovat se s bruslemi v pokoji na koberci. Měkká gumová kolečka mu neublíží a dítě se pak začne na „opravdové“ bruslení ještě víc těšit.

Pomalu se rozjíždíme

Začínáte-li s výcvikem, myslete hlavně u menších dětí na jediné základní pravidlo: Budeme si hrát! Zapomeňte na zdlouhavé a složité instrukce, pokyny omezte na minimum. Používejte názorné ukázky a z tréninku udělejte zábavu.

Děti většinou samy od sebe zaujmou široký postoj, když pak začnou přenášet váhu z jedné nohy na druhou, pomalu se rozjedou. Jejich jízda tímto stylem bude ještě nějakou dobu připomínat spíš kachní chůzi. Vůbec to ale nevadí, nechte je zdokonalovat se formou soutěží nebo her. Nebudou mít pocit, že se něco složitě učí, a už vůbec si nevzpomenou na strach. Velmi oblíbené jsou různé honičky slalomové a překážkové dráhy nebo třeba bludiště, které můžete nakreslit křídou na asfalt. Stejně jako na zimních bruslích, cvik zvyšující obratnost představují tzv. buřtíky: Děti mají nejdřív nohy u sebe, přenesením váhy se nohy rozjedou od sebe a bruslař se začne posouvat vpřed. Vytočením špiček k sobě se nohy srovnají, opakovaným pohybem se dá jet plynule vpřed. Děti také mohou tlačit nebo táhnout vás i kamarády, dělat dřepy, podjíždět nataženou laťku nebo klidně hrát fotbal!

Tip: Pro vášnivé bruslaře i skateboardisty nebo cyklisty se hodí sportovní in-line batoh, na který si mohou i připevnit přilbu.

Jezdí jako závodník?

Ti nejlepší jezdci se mohou zapojit do závodních rychlobruslařských seriálů. Má-li být in-line rychlobruslení sportem právě pro vaše dítě, můžete počítat s několika pozitivy: Bruslení je považováno za jeden z nejzdravějších sportů, zvládne-li dítě dobře techniku jízdy. Ve srovnání s jinými sportovními disciplínami jsou také náklady na vybavení poměrně nízké, zpočátku dětem stačí běžné kvalitní brusle (za cca 1 500 Kč), později závodní modely. Jejich cena se pohybuje zhruba od 3 000 Kč. Zbývá pořídit sadu chráničů a helmu, dál platíte už „jen“ příspěvky za členství v klubu, cestovní náklady a případně startovné.

Další informace o závodění na kolečkových bruslích najdete na webu Českého svazu rychlobruslení.