Na cestě MHD s kočárkem

bus

photo by apanoply on Flickr

I když má rodina auto, neznamená to, že cesty tramvajemi a autobusem skončili. Často potřebuje vůz nutně využít druhý rodič na cestu do práce apod. Navíc při dnešních cenách benzínu může být samotná cesta autem do obchodu dražší, než celý nákup. Malé dítě dlouho samo doma být nemůže. Když se nepodaří sehnat hlídání, nezbývá, než vydat se na cestu MHD i s kočárkem. Jelikož nejspíš nepůjde o noční spoj, bude dopravní prostředek pěkně nacpaný. Cestování MHD s kočárkem se snadno stane noční můrou.

Problém nastává hned při nástupu. Pražské maminky se shodují na tom, že metro ještě jde. Přeci jen je postaveno zcela bezbariérově a i v přeplněném vagonu se to dá přežít. Takový ranní autobusový spoj Karviná – Ostrava, to už je jiné kafé. Řada jinak hrdých mužů se z lenosti tváří, že matka, která se snaží kočárek dostat po schodech do autobusu, neexistuje. Musíte tedy někoho slušně požádat o pomoc. Jakmile je nebohá matka i s dítětem uvnitř už na ní křičí zepředu řidič, že si měla nejprve jít koupit lístek a ať si ten kočár posune až k oknu a tak dále a tak dále. Ve všech tramvajích i autobusech v této zemi je vyhrazený prostor pro kočárky. Většinou na nich ale najdete cestujícího s třemi podivnými krabicemi, skupinku lyžařů nebo dredatého adolescenta se sluchátky v uších, který se na vás tváří jako na otravný hmyz, který si dovolil cpát se do autobusu s kočárkem.

Nakonec se prosoukáte lidmi do nitra autobusu, koupíte lístek u řidiče a zase se vrátíte ke kočárku. Autobus se dá do pohybu. V tu chvíli máte čas se trochu rozhlédnout. Starší pán vedle kočárku začne směle smrkat a prskat všechny možné bacily přímo nad kočárkem. Jeho vražedný pohled vám ale nedovolí se nijak ohradit. Na druhé straně zase nějaká paní telefonuje se sousedkou tak hlasitě, že celý autobus má přehled o jejích trampotách s kadeřnicí, zubařem, televizním seriálem a kolenním kloubem. Její nosný hlas přehlušuje jenom skupinka pubertálních dívek debatujících dost nechutným způsobem o prvních sexuálních zážitcích. Představuje si své rozkošné nemluvně za deset let na jejich místě.

Když už je cestující maminka těsně před výbuchem vzteku, nastoupí na další zastávce páchnoucí zarostlý pán v těžce podroušeném stavu. Samozřejmě se nacpe těsně vedle kočárku a dá se s vámi do hovoru. To, že mu nerozumíte ani slovo a ignorujete ho, mu nijak nevadí. Nakonec se rodičovský stres přenese na dítě v kočárku, které začne z plna hrdla brečet. V tu chvíli jste nejneoblíbenější pasažér, který všechny obtěžuje a taky neschopný rodič. Jako by to bylo něco tak neuvěřitelného, že si dítě v přeplněném a vydýchaném prostředí dá do pláče.

Když se konečně dostanete na cílovou zastávku a ve zdraví vystoupíte ven z toho šíleného prostředí, uvědomíte si, že nic není za vámi. Nákup v přeplněném obchodě bude ještě mnohem horší…

Řešení?

Pokud se nechystáte z ničeho nic obrovsky zbohatnout a pořídit si vlastní auto i řidičem, budete si muset na cesty MHD jednoduše zvyknout. Hlavně zachovat chladnou hlavu. Jakmile vám lidově řečeno rupnou nervy, veškerá agrese ze strany cestujících i řidiče se zpravidla obrátí na vás. Křehké ženy mohou požádat souseda nebo známého, aby je po cestě do obchodu doprovodil, pokud musí být manžel v práci.

http://www.youtube.com/watch?v=8qacVvm-8ao