Kam s dětmi na střední školu? Hlavně žádný nátlak!

student

photo by IMLS DCC on Flickr

Střední škola výrazně ovlivní, čím se bude vaše dítě zabývat. Poradíme vám, jak se při hledání školy rozhodovat.

Co by vás mělo zajímat v první řadě

Nejdůležitější je zájem. Někteří deváťáci už mají vyhraněnou zálibu a u nich je rozhodování jednodušší. Většina náctiletých však bližší představu o tom, co by chtěli dělat, nemají. Mladí studenti bez výrazného zaměření se hodí na gymnázium, pokud patří mezi studijní typy a láká je vysoká škola. Apelujte na své dítě a pomozte mu najít vytouženou školu. Nechte, ať se rozhoduje samo, zároveň s ním však diskutujte o možnostech.

Buďte dobře informováni

Obvykle se v posledním ročníku základní školy rozdává studentům katalog s nabídkou středních škol. Snadno jej také získáte přes internet. Za důležitý zdroj informací by také měly platit webové stránky a reference od známých. To všechno vás už určitě napadlo a je dobré na tom stavět. Zřejmě nejcennější jsou ale doporučení od známých, kteří školu buď absolvovali nebo jejich děti školu nedávno vychodily.

Den otevřených dveří nebo úspěšnost studentů při státních maturitách a přijímacích zkouškách na vysoké školy ještě nemusí vypovídat o skutečném charakteru školy. Jen známí vám poví, jaká atmosféra, jací učitelé a obtížnost učiva na škole byla. Prestiž škol na základě dosažených výsledků u maturit je relativní.

Za zmínku při výběru školy také stojí budoucí uplatnění na trhu práce. Jestliže vaše dítě nejeví až tak horoucný zájem o obor, u kterého se absolventi horko těžko uplatní, raději ho nasměrujte na jinou školu. Na druhou stranu při velkém zájmu o „nepraktický“ obor svým dětem nebraňte v rozletu. Třeba to budou právě oni, kdo nečekaně prorazí.

Přijímací zkoušky – chcete do toho opravdu jít?

Pokud škola pořádá přijímací zkoušky, je potřeba vědět, o co v nich jde, jak vypadaly zkoušky v minulých letech a co můžete čekat letos. Nejvíce informací získáte ze stránek školy anebo přímo na dnech otevřených dveří, to je jistota. I podle počtu přijatých žáků z minulých let můžete posoudit, jaké šance bude mít váš potomek.

A jaké jsou možnosti příprav? V knihkupectvích je nesčetně brožurek specializovaných na přípravu ke zkouškám, to asi není velké tajemství. O možnostech doučování a agenturách, které tyto kurzy organizují, jste už asi také slyšeli. Jenže nic z toho vám nebude nápomocné, pokud váš syn nebo dcera nebudou chtít. K čemu je doučování, když se na ně student nepřipravuje? K čemu jsou učebnice se vzorovými testy, když se do nich vaše dítě sotva podívá nebo se znechucením a donucením se jim věnuje o víkendech?

Vůle a pilný duch jdou ruku v ruce s tím, čeho chce člověk dosáhnout. Donucení není cesta. A tak jestli vaše dítě nemá ambice jít na gymnázium s vidinou průběžného učení, respektujte to. Každý z rodiny může mít třeba vysokoškolský diplom, ale to ještě neznamená normu. Dnes se nemusíte bát, že se vaše děti ve světě ztratí bez titulu. Navíc doba výrazně nepomáhá a není růžová pro inženýry ani magistry, tak proč se hnát za co nejvyšším vzděláním na úkor duševní pohody?

Na střední školu se s dětmi v klidu připravujte, jen pokud o to stojí. Jejich přání je až na prvním místě!