5 vět, které dětem nikdy neříkejte

5vět

photo by MiikaS on Flickr

 

Dávejte si pozor na to, jak před svými dětmi mluvíte. Představíme vám 5 vět, které byste raději neměli před dětmi nikdy vyslovovat.

Hádkám ani konfliktům se nevyhne nikdo. Ale silným vyjádřením a zbytečnému obviňování se lze vyvarovat. Nevyhýbejte se problémům, ale buďte zároveň ohleduplní a zbytečně nerozmazávejte. Jaké věty by vaše dítě nemělo od vás nikdy uslyšet?

  • Když nebudeš zlobit, koupím ti čokoládu.“

Neklaďte si podmínky. Odměna za dobrou náladu zavání manipulací a vydíráním. Berte své dítě v diskuzích spíše jako rovnocenného partnera. Není nic horšího, než když dítě získá pocit méněcennosti. Samozřejmě autorita musí být, ale rozhodně ne absolutní.

  • Ale no tak, vždyť už jsi velký/á.“

Nezjednodušujte a nesnižujte problémy svého dítěte, naopak si zachovejte přirozené porozumění. Ať má v sobě momentálně jakékoliv emoce, nevymlouvejte mu je, protože podruhé se na vás už při svěřování váš potomek neobrátí. Jedině porozuměním si vybudujete vzájemnou důvěru. Bagatelizováním dětských smutků nedosáhnete prohloubení vzájemného vztahu.

  • Jen se koukni, jak to Pepíčkovi jde.“

Když má vaše dítě problémy ve škole, nepoukazujte na ostatní, jak jsou lepší. Výše zmíněnou větou dáte tak akorát najevo, že vaše dítě není dost dobré a jiným to jde mnohem víc. Takhle motivace k lepším výkonům určitě nevypadá. Srovnávání s ostatními je totiž cesta do pekel. V budoucnu, až dítě vyroste, se může začít porovnávat s ostatními a taková praxe vede jen k rozčarování a závisti. Pěstujte ve svých dětech houževnatost a ambice, ale zdravou cestou. Zdůrazňujte jejich přednosti a zbytečně nevyzdvihujte neúspěchy. Jenom pozitivní motivace funguje!

  • Jakto že brečíš? Kluci přece nepláčou!“

Pláč je zdravý pro ženy, muže, holky i kluky. A tak to prostě je. Všichni máme právo si jednou za čas poplakat, vždyť díky slzám ze sebe dostaneme emoce, které nutně potřebují ven. Nikdo nebrečí pro nic za nic. Neučte své děti zadržovat emoce. Tuto zkušenost si s sebou vezmou do dalšího života, protože všechno – návyky, pravidla chování, emoce – si přinášíme z rodiny dál do dospělého života a těžko se toho zbavujeme. Dávat najevo své pocity není nic špatného. Je to prospěšné nejen pro duševní a fyzické zdraví, ale také v rámci mezilidských vztahů.

  • Nechám tě tady, jestli budeš zlobit.“

Vyhrožování a přenášení úzkostí na dítě v něm jen založí negativní emoce. Občas každému uletí nervy, když je dítě neposedné. Pokud se to stane párkrát, nemusí z toho být tak dalekosáhlé následky. Jestliže jsme však v přítomnosti dětí, měli bychom silná slova držet na uzdě. Jedině vyrovnaným přístupem s chladnou hlavou se jedná i umravňuje nejlépe. Buďte asertivní a důrazně své děti napomínejte. Zapomeňte však na kladení podmínek, drsných trestů i slov. Hysterické, přehnané výstupy ještě z žádného dítěte neudělaly lepšího člověka.