Líný rodič aneb I rodič potřebuje dovolenou

líný rodič

photo by phooky on Flickr

Povolání rodiče ale nelze dělat po celé ty roky 24 hodin denně.

Pokud vám rodičovské starosti začínají přerůstat přes hlavu, udělejte si čas alespoň na knihu Toma Hodgkinsona Líný rodič. Tento kontroverzní tatínek vychovává v Anglii své děti unikátní metodou. Jeho postupy mohou někomu připadat extrémní, nicméně jsou dobré jako inspirace pro každého rodiče, který už zapomíná žít svůj vlastní život. Tom Hodgkinson totiž odmítá myšlenku, že rodičovství je dřina a na své děti v podstatě kašle. Hlavním argumentem, který tento líný rodič má, je jeho vlastní rodina, která díky jeho výchovným metodám žije šťastný a spokojený život na anglickém venkově.

Pro lepší představu přidáváme Hodgkisonův Manifest líného rodiče. I když se vám jeho výchova příčí, musíte uznat, že alespoň některé body mají něco do sebe:

 • Odmítám myšlenku, že rodičovství je dřina.
 • Nechávám své děti na pokoji a ony pak nechají na pokoji mne.
 • Odmítám vlezlý svět konzumu a drahých hraček, který obklopuje mé děti a jejich narození.
 • Budu číst dětem fantastické příběhy a horory bez jakéhokoliv morálního ponaučení
 • Náš dům bude plný hudby a smíchu
 • Nebudu zbytečně utrácet za drahé zájezdy, když v naší zemi je tolik krásných míst, které děti ještě neviděly.
 • O víkendu se budeme válet v posteli, co nejdéle to půjde a poslední v pyžamu vyhrává.
 • Nevnucujeme jeden druhému svůj názor a své koníčky.
 • Čas je mnohem důležitější než koníčky.
 • Veselý nepořádek je lepší než smutně naklizeno.
 • Důležitost školních známek se přeceňuje.

 

První měsíce po narození dítěte ale vyžadují dřinu. Pochybuji, že Hodgkinson nechával své děti jako batolata celý den řvát v jedněch plenkách tak dlouho, dokud se s jejich výměnou nevypořádala sama. Pokud je ale vaše dítě na světě již víc, než rok, není důvod se obávat nechat potomka na víkend u prarodičů a jednoduše si vyrazit ven. Připadá vám to nezodpovědné? Právě proto byste si měli přečíst Hodgkinsonův pohled z druhé strany. Podle něj je naopak nezodpovědné vykašlat se na vlastní život. Prvního víkendu bez dítěte se rodiče přirozeně obávají. Věřte, že menší pauza prospěje vám i dítěti.

 

Babička si to užije

Prarodiče se na vnoučata většinou těší víc, než na cokoliv na světě. Dvoudenní péče o malého caparta je skvělé zpestření jejich života. Zároveň se nemusíte obávat, že péči o dítě nezvládnou. Jistě, jejich metody jsou jiné, než ty vaše. Za dva dny vám ale výchovu dítěte nikdo zničit nemůže a jiný pohled na věc nikdy neuškodí.

 

Vy budete mít během volného víkendu jeden jasný úkol – vypnout. Seberte staré známé ze školy a jeďte na horskou chatu. Otevřete láhev vína a hlavně nemyslete na to, co všechno se dítěti bez vaší péče může stát. Je to těžké, ale získáte tak důvěru nejen v prarodiče, ale i ve vaše dítě. Procházejte se po horách, lehněte si do trávy, projeďte se na kole…prostě relaxujte.

 

Cílem je, aby se vám podařilo alespoň na pár hodin na své dítě zapomenout. Uvidíte, že se vám uleví. Po návratu domů zjistíte, že babička vaše dítě ani nepřizabila, ani nevykrmila sladkostmi k prasknutí. Pro dítě byl tento víkend úžasným zpestřením, protože prarodiče jistě připravily unikátní program. Zároveň to pro něj byl první krok k samostatnosti, protože zvládlo být dva dny bez vás.

 

Líný rodič Tom Hodgkison je opravdu extrémista. Jeho rodina je sice šťastná, ale ne každé dítě bude tak soběstačné, jako ty jeho. Jeho knihy jsou ale výbornou inspirací pro to najít si svou zlatou střední cestu k výchově svých dětí.

 

A ještě jedna perlička o líném anglickém rodiči. Kromě psaní knih a článků o výchově se zabývá ještě jednou činností, která souvisí s Českem. Již třináctým rokem provozuje firmu na dovoz absintu z České Republiky do Anglie. Zvláštní člověk…