Jak připravit dětem i sobě krásnou dovolenou

Dovolená u moře je čas, který má sloužit k odpočinku a načerpání nových sil. Letní dny strávené s rodinou mohou být zdrojem úžasných zážitků a vzpomínek. Aby skutečně byly krásné a pohodové, věnujte trochu energie přípravě. V sedmi bodech vám přinášíme tipy, které dovolenou zpříjemní a z dětí udělají roztomilé andílky.

 1. Ideálně all-inclusive na poslední chvíli
  Pokud na začátku léta stále nemáte vybranou dovolenou, není nic ztraceno. Hledejte levnější last moment. S předškolními dětmi zvažte cestu po sezóně. Oceníte větší klid, vedro není tak úmorné. Když zvolíte variantu all-inclusive, bývají v ceně třeba odpolední zmrzliny. Vy tak nebudete muset odolávat žadonění u každého stánku s dobrotami. Ušetříte nervy a v celkovém součtu i peníze.
 2. Před cestou
  Zapojte děti do příprav na cestu. Vyprávějte jim o místě, kam jedete, pusťte dokument, najděte na internetu obrázky. Nabídněte dětem, ať podle průvodce vymyslí výlet. Před odjezdem je požádejte, aby si samy připravily věci na zabalení. Jejich hromádku pak jen zkontrolujte, aby nezapomněly nic důležitého.
 3. Pro klid v letadle nebo v autě
  Cestujete-li letadlem, připravte děti na poměrně dlouhé čekání na letišti. Pro tu příležitost se hodí přenosný DVD přehrávač nebo pohádková knížka. Dostavte se k odbavení včas, abyste případně mohli posadit děti v letadle na místo u okna. Pokud jedete autem, máte šanci dělat pravidelné přestávky. Během nich se může dítě proběhnout. Připraveno mějte občerstvení, které nedrobí, a nápoje, které dítě nerozlije. Pokud na skla nainstalujete okenní fólie, zabrání přístupu UV paprskům a děti nebudou tolik trpět nevolností. Ze stejného důvodu se snažte zajistit přívod čerstvého vzduchu. Nevolnost se může zmírnit, pokud dítě zabavíte nějakou hrou nebo vypravováním. Pouštět můžete i CD s oblíbenými pohádkami. Po lécích proti nevolnosti budou děti ospalé. Při cestování to není nutně na škodu.
 4. Zdraví a bezpečnost na místě
  Pokud si nejste něčím jisti, zeptejte se ošetřujícícho lékaře dítěte na co si dát pozor. Pro ochranu před sluncem volte voděodolné přípravky na opalování a nezapomeňte na uši. Mějte připravené tričko, ve kterém se může dítě koupat, pokud se spálí. Existují i speciální šortky a trika s ochranným filtrem. Hodit se mohou boty do vody, nohy chrání před úrazem i rozpáleným pískem.
 5. První zážitek s vlastními penězi
  Abyste nemuseli poslouchat, jak se dítě snaží něco vyškemrat, určete mu kapesné na drobnosti, které si pak samo koupí. Ať se ale v prvních dnech porozhlédne po okolí, co všechno se mu líbí. Vyhnete se tak tomu, že všechny peníze utratí hned u prvního stánku.
 6. Stále nějaká zábava
  Děti začnou zlobit, když se nudí. Nedokáží se dlouho soustředit na jednu činnost, je proto vhodné nabízet jim různé aktivity. Zapátrejte, jestli vaše letovisko nepřipravuje animační programy pro děti. V okamžiku, kdy se žádný nenabízí, operativně vymýšlejte jednoduché činnosti. Můžete třeba školáky nechat, aby si zábavně pocvičili matematiku: Přepočítají peníze, převedou různé měny, spočítají, kolik kroků je to na některá místa… Jako překvapení můžete i malým dětem přibalit jednorázový fotoaparát. Nestojí moc a dítě si ho zamiluje. Některé se dají použít i pod vodou.
 7. Bez stresu a výčitek
  Nenechte si zkazit náladu drobnostmi hned na začátku pobytu. Dítě se potřebuje v novém prostředí 1-2 dny adaptovat, než se začne cítit bezpečně. Zkuste se vrátit do dětských let. Vzpomeňte si, co se vám na dovolené s rodiči líbilo. Pokud své dítě budete vhodně motivovat, bude ochotnější například chodit pěšky. Dovolená bez fňukání a scén, zato se šťastnými dětmi, bude příjemnější hlavně pro vás.